کسانی که می‌خواهند در مسیر تولید محتوا قدم بگذارند، ممکن است در ابتدا این سوال در ذهنشان مطرح شود که چطور یک محتوای جذاب و مفید بنویسیم؟ اما کم کم متوجه خواهند شد که تنها جذابیت و مفید بودن نیست که محتوای آن‌ها را ارزشمند می‌کند؛ چرا که اگر محتوایی با این خصوصیات نیز تهیه کنند، حتی ممکن است اصلا دیده نشود. اینجاست که نقش سئو پررنگ می‌شود و باید به نکات سئو در نویسندگی توجه کرد.

هدف تولیدکنندگان محتوا باید این باشد که چطور یک محتوای سئو شده جذاب بنویسند. رعایت نکات سئو در نویسندگی از مهم‌ترین کارهایی است که یک تولیدکننده محتوای حرفه‌ای باید انجام دهد تا محتوایی که تولید می‌کند؛ ضمن مفید و جذاب بودن از نظر موتورهای جستجو نیز محبوب باشد. مهم‌ترین هدف رعایت نکات سئو در نویسندگی، تولید محتوای سئو شده است.

هدف از رعایت نکات سئو در نویسندگی چیست؟

هدف از انتشار محتوا در وبسایت‌های مختلف، با توجه به نوع کسب و کار متفاوت است. اما همه آن‌ها یک هدف واحد دارند که آن هم افزایش ترافیک وبسایت با تولید محتوای خوب است.

تولید محتوای خوب همانطور که پیش از این نیز توضیح داده شد، فقط به جذابیت نوشتاری مربوط نمی‌شود و باید با رعایت نکات سئو، مطلب را برای موتورهای جستجو نیز بهینه کرد.

در واقع هدف تمامی وبسایت‌ها، آمدن به صفحه اول گوگل است. برای رسیدن به این هدف باید تلاش بسیاری در جهت نیازسنجی مخاطب انجام داد و بهترین محتوا را تولید نمود.

وبسایت‌های فروشگاهی و ارائه دهنده خدمات، با بهره‌گیری از متخصصان حوزه سئو و تولید محتوا همواره به دنبال بهبود سایت خود برای موتورهای جستجو هستند. در حقیقت با این کار، فروش و ارائه خدمات خود را چندین برابر می‌کنند.

در این مقاله سعی داریم تا به معرفی مهم‌ترین نکات سئو در نویسندگی یک محتوا بپردازیم و قدم به قدم در تولید یک محتوای سئو شده پیش برویم. با ما همراه باشید.

رعایت نکات سئو در نویسندگی
رعایت نکات سئو در نویسندگی

اولین قدم در تولید محتوای سئو شده چیست؟

اولین قدم در تولید محتوای سئو شده، تحلیل کامل رقبا است. این موضوع در وبسایت‌های فروشگاهی اهمیتی دوچندان دارد. با این کار شما می‌توانید از موضوعاتی که در بین مشتریان شما از محبوبیت بالایی برخوردار است، آگاه شوید.

همیشه در تولید محتوا، وبسایت‌های دیگر را رصد کنید و کم و کاستی‌های محتوای آن‌ها را برطرف کرده و مطالب مفیدتر و جامع‌تری را در اختیار مخاطبان خود قرار دهید.

تهیه لیستی از کلمات کلیدی، لازمه تولید محتوای سئو شده

پس از تحلیل رقبا، باید موضوع مورد نظر خود را برای تولید محتوا مشخص نمایید. بنابراین در قدم بعدی باید تحقیق درست و جامعی از کلمات کلیدی را انجام دهید. یعنی شما پیش از نوشتن هر مقاله‌ای برای وبسایت خود، ابتدا باید با استفاده از برخی تکنیک‌ها، پرسرچ‌ترین کلمات یا عبارات کلیدی را درباره موضوعی که می‌خواهید بنویسید، پیدا کنید.

انتخاب کلمه کلیدی، نقش بسیار مهمی در روند نوشتن یک محتوای سئو شده توسط شما دارد. چرا که از این کلمه قرار است در تمامی بخش‌های مقاله که در ادامه توضیح خواهیم داد، استفاده شود و گوگل از طریق شناسایی این کلمه کاربران را به صفحه شما هدایت می‌کند.

پیدا کردن لیست کلمات کلیدی می‌تواند با استفاده از پیشنهادات گوگل و ابزارهای مختلفی مانند وبسایت  keywordtool.io و یا SEMrush صورت گیرد.

با رعایت نکات سئو در نویسندگی، یک عنوان جذاب بنویسید

نوشتن یک عنوان جذاب از مهم‌ترین نکات سئو در نویسندگی است که در افزایش نرخ کلیک کاربران بر روی لینک مقاله شما در گوگل، بسیار تاثیرگذار است. اولین چیزی که برای افراد در گوگل نمایش داده می‌شود، همین عنوان صفحه شما است.

باید توجه داشته باشید که تعداد کاراکترهایی که گوگل نمایش می‌دهد، محدود بوده و حدودا 60 کاراکتر را دربرمی‌گیرد. بنابراین شما باید اوج مهارت خود را در نوشتن این 60 کاراکتر به خرج داده و جذاب‌ترین عنوان را بنویسید.

به منظور رعایت نکات سئو در نوشتن تایتل صفحه، بهتر است که کلمه کلیدی کانونی خود را در ابتدای متن عنوان بیاورید. با این کار به گوگل می‌گویید که درباره چه چیزی قرار است صحبت کنید. در انتهای آن نیز بهتر است که نام برند خود را قرار دهید.

تایتل نویسی در محتوا
تایتل نویسی در محتوا

نوشتن توضیحات متا با رعایت نکات سئو در نویسندگی

توضیحات متا (meta description) در واقع توضیح کوتاهی است که پس از جست و جوی یک موضوع در گوگل، در زیر عنوان و با فونت کوچک‍تر قرار می‌گیرد.

این توضیحات تاثیر زیادی در کلیک کاربر روی لینک مقاله شما دارد. در این متن، حتما درباره مهم ترین نکاتی که در رابطه با عنوان مطلب است و در مقاله درباره آن صحبت شده است، بنویسید. چرا که کاربر با چک کردن این متن تصمیم می‌گیرد که به صفحه شما بیاید یا خیر.

البته باید گفت که مطابق با سیاست‌های جدید گوگل، توضیحات متا به طور مستقیم سئوی سایت شما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد، اما می‌تواند در کلیک افراد بر روی لینک مربوط به مقاله شما موثر باشد.

این توضیحات باید کمتر از حدود 160 تا 170 کاراکتر داشته باشد تا به طور کامل در گوگل نمایش داده شود.

گاهی اوقات برخی از افراد توضیحات متا را نادیده گرفته و اصلا نمی‌نویسند. در این موارد، گوگل به انتخاب خود بخشی از متن شما را به عنوان توضیحات متا قرار می‌دهد. ممکن است این متن چیزی نباشد که شما می‌خواهید.

بهتر است که یک متن مجزا برای توضیحات متای خود بنویسید. این توضیحات باید جذاب باشند و در آن حتما از کلمات کلیدی متن استفاده شده باشد.

به شروع محتوای خود بسیار اهمیت دهید

نحوه شروع محتوای شما نه تنها برای مخاطب، بلکه برای گوگل نیز دارای اهمیت است. پس شروع متن خود را سئو  شده و خوب بنویسید. برای این کار لازم است که ابتدا به یکی از دغدغه‌های فردی که به مقاله شما مراجعه کرده است، پاسخ داده و به او این اطمینان را بدهید که با خواندن ادامه این متن به پاسخ سوالات خود خواهد رسید.

در راستای رعایت نکات سئو در نویسندگی نیز بهتر است که در ابتدای پاراگراف اول از کلمه کلیدی اصلی خود استفاده نمایید. این کار به گوگل کمک می‌کند تا به درک بهتری از محتوای شما رسیده و رتبه بهتری به آن بدهد.

افزایش طول متن مقالات با رعایت نکات سئو در نویسندگی

طبق تحقیقات انجام شده، موتورهای جستجو به مقالات با تعداد کلمات بالاتر اهمیت بیشتری می‌دهند. بنابراین بهتر است متن‌های خود را طولانی بنویسید. حداقل تعداد کلمات یک مقاله باید 300 کلمه باشد. کمتر از این مقدار ارزش محتوایی بسیار پایینی برای گوگل دارد.

اما پیشنهاد ما این است که محتوایی که می‌نویسید در محدوده 1200 تا 2000 کلمه داشته باشد.

البته باید به این نکته نیز توجه کنید که متن شما ارزش محتوایی خود را از دست ندهد. اگر این اتفاق رخ دهد، کاربر اعتماد خود را به سایت شما از دست داده و ممکن است آخرین باری باشد که وارد سایت شما می‌شود.

از سوی دیگر، خواندن متون طولانی ممکن است خسته کننده باشد. با رعایت نکات سئو در نویسندگی می‌توان راه‌حلی برای این موضوع در نظر گرفت. برخی از این راه حل‌ها عبارتنداز:

  • استفاده از زیرعنوان‌ها (تگ‌های H2 و H3) جذاب به منظور دسته بندی و چارچوب دهی به متن
  • استفاده از بولت‌ها و شماره گذاری
  • نوشتن جملات کوتاه
  • اجتناب از نوشتن پاراگراف‌های طولانی
  • قرار دادن تصویر در بین پاراگراف‌ها

چگالی کلمات کلیدی از نکات مهم سئو در نویسندگی

چگالی کلمات کلیدی
چگالی کلمات کلیدی

چگالی کلمات کلیدی به گوگل نشان می‌دهد که این مطلب درباره چه موضوعی صحبت می‌کند. در گذشته شاید یکی از معیارهای گوگل برای نشان دادن یک وبسایت در صفحه اول، مقدار بالای چگالی کلمه کلیدی بود. اما امروزه نه تنها اهمیت این موضوع برای گوگل کم شده بلکه اگر تعداد کلمات کلیدی یک مقاله از حدی بالاتر برود، احتمال جریمه سایت وجود دارد.

چگالی کلمات کلیدی در یک متن سئو شده، در بازه 1 تا 3 درصد قرار می‌گیرد. اما در متن خود حتما توجه داشته باشید که کلمات کلیدی را درست و بجا استفاده کنید. اینطور به نظر نرسد که شما فقط خواستید برای تولید یک چگالی مشخصی از کلمات کلیدی، این متن را بنویسید. در اینصورت نه تنها هیچ جذابیتی برای خواننده ندارد، بلکه بسیار خسته کننده نیز به نظر می‌رسد.

در متن خود از لینک‌های داخلی مناسب استفاده کنید

رعایت نکات سئو در نویسندگی ایجاب می‌کند که برای دسته بندی محتواهای وبسایت خود توسط گوگل، حتما از لینک دهی داخلی استفاده کنید. شاید بپرسید لینک دهی داخلی چیست؟ در پاسخ باید گفت که لینک دهی داخلی در واقع هدایت افراد به سایر محتواهای وبسایت شما است که به دیده شدن آن مطالب کمک می‌کند.

استفاده از لینک داخلی در محتوایی که می‌نویسید، هم برای سئو محتوای شما و هم برای کاربر مفید است. در بسیاری مواقع نمی‌توان همه مطالب را درباره موضوعی مشخص، در یک مقاله گنجاند. اما همین مطالب ممکن است برای کاربری که این متن را می‌خواند، سوال باشد.

در این موارد بهتر است اگر مطلبی در وبسایت خود دارید که مرتبط با این مقاله است، حتما به صفحه آن لینک دهید.

یکی از نکات مهم در لینک دهی داخلی، انتخاب انکرتکست‌هایی مناسب برای این کار است. سعی کنید از کلمات کلیدی مقاله‌ای که می‌خواهید به آن لینک دهید، به عنوان متن لینک استفاده کنید.

اهمیت محتوای تصویری و مدیا را دست کم نگیرید

استفاده از تصاویر و مدیا در مقاله، یکی از نکات سئو در نویسندگی است که تاثیر بسیاری بر سئو  متن شما دارد. همانطور که پیش از این هم گفتیم، قرار دادن این سبک محتوا در بین پاراگراف‌های متن، علاوه بر این که از خسته کننده بودن متن کم می‌کند و به آن جذابیت بصری می‌بخشد، برای رصد کلی صفحه توسط کاربر نیز مفید است.

در بحث رعایت نکات سئو، قرار دادن تصاویر در محتواهای وبسایت نیز بسیار حائز اهمیت است. برخی از این نکات عبارتند از:

  • حجم تصاویر خود را کم یا در واقع بهینه کنید. حجم بالای تصاویر ممکن است در کاهش سرعت وبسایت شما تاثیر بسیاری داشته باشد.
  • در تصاویر خود حتما از متن جایگزین عکس یا alt text استفاده کنید و کلمه کلیدی اصلی خود را در آن قرار دهید.
  • نام فایل تصویر شما نیز مهم است و بهتر است که شامل کلمه کلیدی باشد.

کپی نکردن محتوا از وبسایت‌های دیگر را فراموش کنید

کپی نکردن محتوا از ابتدایی‌ترین نکات سئو در نویسندگی برای وبسایت‌ها است. موتورهای جستجو حساسیت بالایی را در رابطه با این موضوع نشان می‌دهند. به اینصورت که ممکن است تاثیرات منفی بسیار زیادی بر سئو وبسایت شما داشته باشد.

همیشه سعی کنید محتوای منحصربفرد خودتان را بنویسید. با رعایت نکات سئو در نویسندگی، شما هم می‌توانید رتبه خوبی در گوگل کسب کنید. فقط کافیست کمی صبر داشته باشید.

عدم کپی متن با توجه به نکات سئو در نویسندگی
عدم کپی متن با توجه به نکات سئو در نویسندگی

در نوشتن متن سئو شده فقط از یک کلمه کلیدی استفاده نکنید

در تولید محتوای سئو شده همیشه تاکید بر این است که فقط از یک کلمه کلیدی واحد در کل متن استفاده نکنید. با توجه به لیستی که از کلمات کلیدی تهیه نمودید، مقدار سرچ و رقابت در هرکدام را با استفاده از موتور جستجوی گوگل و ابزارهایی مانند گوگل ترند (google trends)، آنالیز کنید.

پس از انجام این آنالیز، شما می‌توانید لیست کلمات کلیدی خود را بر اساس میزان سرچ و سختی، مرتب کرده و در متن خود استفاده کنید. با این کار هم از تکرار یک کلمه یا عبارت کلیدی جلوگیری کرده‌اید و هم سئوی متن خود را بهبود داده‌اید.

متن خود را خوب تمام کنید

همانطور که شروع متن مهم است، نحوه تمام شدن آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. سعی کنید در انتهای مطلب خود یک نتیجه‌گیری کلی ارائه دهید.

از مخاطبان خود بخواهید که درباره متن شما نظر بدهند. این کار به بالارفتن کیفیت کار شما منجر می‌شود. علاوه براین، به شما ایده تولید محتوا براساس نیاز مخاطبتان را می‌دهد.

به عنوان مثال از افرادی که محتوای شما را خوانده‌اند در انتهای متن بخواهید که اگر این متن را پسندیدند، آن را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند. با اشتراک‌گذاری، مطلب شما برای موتورهای جستجو نیز بهینه می‌شود.

سخن پایانی

در این مطلب درباره نکات سئو در نویسندگی صحبت کردیم. شما با رعایت نکات سئو می‌توانید جایگاه مناسبی را در نتایج موتورهای جستجو کسب کنید و درنتیجه قدم بزرگی در راستای بهبود کسب و کار خود بردارید.

البته سئو سایت فقط به محتوا مربوط نمی‌شود و باید کارهای دیگری نیز انجام گیرد که برخی از آن‌ها نیازمند تخصص هستند. چنانچه قصد انجام سئو وبسایت خود را داشتید و یا اینکه در این زمینه نیازمند مشاوره تخصصی بودید، می‌توانید از مشاوران ما کمک بگیرید.