پیش نیاز یادگیری سئو درواقع مواردی است که شما را برای ورود به این مبحث آماده می‌کند. همانطور که می‌دانیم امروزه با رونق گرفتن کسب و کارهای اینترنتی، افراد بسیاری هستند که تمایل دارند در زمینه سئو فعالیت کنند.

کلمه سئو یا SEO کوتاه شده عبارت Search Engine Optimization و به معنی بهینه سازی موتورهای جستجو است. در واقع به مجموعه کارهایی که انجام می‌شود تا یک وبسایت از نظر موتورهای جستجو بهینه شده و در اولویت نمایش به کاربران قرار بگیرد، سئو گفته می‌شود.

نمایش یک وبسایت در نتایج اول موتورهای جستجو به معنی افزایش جذب مخاطب و در بسیاری موارد جذب مشتری بیشتر است. به همین دلیل بسیاری از کسب و کارها به دنبال افرادی هستند که در زمینه سئو فعالیت کرده و بتوانند وبسایت آن‌ها را به صفحه اول از موتورهای جستجو خصوصا گوگل برسانند.

همین موضوع باعث شده تا در سال‌های اخیر، این زمینه شغلی در جهان محبوبیت بسیاری کسب کند. شما که در حال مطالعه این مطلب هستید، شاید در برنامه‌های آینده خود درنظر داشته باشید که به یک کارشناس سئو بسیار موفق تبدیل شوید. باید بگویم همین که به دنبال پیش نیاز یادگیری سئو هستید، قم اول در این راه را محکم برداشته‌اید.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا درباره پیش نیاز یادگیری سئو صحبت کنیم و به سوالاتی که ممکن است در ابتدای مسیر یادگیری این مهارت برای شما مطرح شود، پاسخ بدهیم. با ما همراه باشید.

برای یادگیری سئو چه هدفی دارید؟

اولین پیش نیاز یادگیری سئو این است که از خود بپرسید اصلا برای چه می‌خواهم سئو را یاد بگیرم؟ یا اینکه هدف من از یادگیری سئو چیست؟

در حالت کلی می‌توان گفت که دو نوع جواب برای این پرسش‌ها ممکن است دریافت شود. یا اینکه خودتان کسب و کاری دارید و می‌خواهید آن را وارد فضای اینترنت کرده و مخاطبین و درواقع مشتریان خود را افزایش دهید. پاسخ دوم می‌تواند این باشد که می‌خواهید به یک متخصص سئو تبدیل شوید و به صورت حرفه‌ای آن را یاد بگیرید.

مراحل یادگیری سئو ممکن است برای این دو گروه متفاوت باشد. چرا که قطعا در گروه اول، افراد به دنبال دستیابی به بهترین نتیجه در کمترین زمان هستند. اما باید گفت که یادگیری مهارت‌های سئو، مانند هر مهارت دیگری زمان‌بر بوده و نیازمند تجربه می‌باشد. پس باید زمان لازم برای یادگیری سئو را در نظر گرفت.

اغلب برای گروه دوم این امکان وجود دارد تا زمان لازم را برای کسب این مهارت، صرف کنند اما گروه اول بهتر است که از راهنمایی افراد فعال در این حوزه استفاده کرده و صرفه اقتصادی این کار را بسنجند.

برای یادگیری سئو، مسیر خود را مشخص کنید

مطالعه وبسایت‌های مختلف درباره سئو پیش از آنکه مسیری مشخص را برای یادگیری خود انتخاب کنید، موجب گمراه شدن شما و کسب اطلاعات پراکنده می‌شود. بنابراین بهتر است ابتدا مسیری را با مشورت از افراد متخصص و باتجربه مشخص کنید و گام به گام با آن پیش بروید.

انجام مطالعات هدفمند موجب می‌شود تا در یادگیری خود خسته و گمراه نشوید. ممکن است در این مسیر، از فیلم‌ها و دوره‌های آموزشی مختلف استفاده کنید یا به مطالعه کتاب بپردازید و یا از هر منبع دیگری کمک بگیرید. همه این موارد در جایگاه خود، بر علم شما درباره سئو اضافه می‌کنند.

باید گفت که منابع یادگیری سئو چه به زبان فارسی و چه زبان‌های دیگر، بسیار زیاد است. اما مهم این است که کدامیک را برای خود انتخاب می‌کنید.

ممکن است ارتباط برقرار کردن با روش‌های مختلف یادگیری تا حدی به سلیقه افراد مربوط باشد. اما سعی کنید منبعی که انتخاب می‌کنید معتبر باشد تا از ابتدا مسیر را اشتباه نروید.

دو مورد از معتبرترین وبسایت‌ها در زمینه سئو برای افراد مبتدی تا پیشرفته، وبسایت‌هایی مانند MOZ و Udemy هستند که می‌توانید مطالب بسیار خوبی را از آن‌ها بیاموزید و مهم‌تر اینکه به مطالب کاملا به‌روز در این زمینه دسترسی داشته باشید.

تعیین مسیر پیش‌نیاز یادگیری سئو
تعیین مسیر در یادگیری سئو

آیا شرکت در کلاس‌های آموزشی، پیش نیاز یادگیری سئو است؟

به طور قطع نمی‌توان گفت که تهیه ویدئوهای آموزشی و شرکت در کلاس‌های آموزش سئو، پیش نیاز یادگیری سئو است. و یا اینکه اگر شما در این کلاس‌‌ها شرکت نکنید به هیچ وجه نمی‌توانید این علم را یاد بگیرید.

بلکه باید گفت شما می‌توانید از ویدئوهای آموزشی یوتیوب و محتواهای قرار داده شده در بسیاری از وبسایت‌های معتبر استفاده کنید و مطالب را به خوبی یاد بگیرید. اما مسئله‌ای که در این مورد مطرح می‌شود، بحث زمان است.

شما برای اینکه خودتان همه منابع را پیدا کنید، منابع مفید برای خود را بشناسید و از آن‌ها استفاده کنید؛ به زمان زیادی نیاز دارید. درواقع زمان زیادی صرف آزمون و خطای شما می‌شود و روند یادگیری بسیار کند پیش می‌رود.

در این موارد، بهره‌گیری از دانش، تخصص و تجربه افرادی که در این زمینه مطالعه کرده و این مسیر را طی نموده‌اند، می‌تواند کمک بزرگی به شما باشد تا مطالب مورد نیاز خود را در مدت زمان کم دریافت کنید. در نتیجه مسیر یادگیری برای شما بسیار هموارتر می‌شود.

فقط در نظر داشته باشید دوره آموزشی که انتخاب می‌کنید بروزرسانی داشته باشد. چرا که قوانین و اصول سئو دائما در حال تغییر است و نمی‌توان با یک استراتژی ثابت، برای یک مدت طولانی سایتی را سئو نمود.

شناخت موتورهای جستجو و نحوه کارکرد آن‌ها، پیش نیاز یادگیری سئو

پس از آنکه مسیر و منابع مورد استفاده را مشخص کردید، باید اولین قدم را برای یادگیری سئو بردارید و آن قدم، آشنایی با موتورهای جستجو است.

موتور جستجو درواقع اولین جایی است که افراد برای انجام جستجوهای خود به آن مراجعه می‌کنند و از میان نتایجی که نشان داده می‌شود، به مطلب مورد نظر خود دست پیدا می‌کنند.

طبیعی است که بسیای از وبسایت‌ها همواره به دنبال راه‌هایی هستند تا در صفحه اول این موتورهای جستجو و حتی در لینک‌های اول ظاهر شوند. این امر به خصوص برای سایت‌های فروشگاهی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که با این کار مخاطب بیشتری را جذب کرده و شانس بیشتری برای انجام فروش، گرفتن تبلیغات و ارائه خدمات خود می‌یابند.

از معروف‌ترین موتورهای جستجو می‌توان به بینگ، یاهو، یاندکس و گوگل اشاره نمود. از بین این مواردی که گفته شد، همه می‌دانیم و بدیهی است که گوگل طرفداران بیشتری دارد.

این موتورهای جستجو با توجه به سیاست‌ها و الگوریتم‌هایی که دارند، محتوای موجود در سایت‌های مختلف را مورد بررسی قرار داده و آن‌ها را رتبه بندی می‌کنند. این الگوریتم‌ها همواره دچار تغییر می‌شوند. به همین دلیل است که سئو نمی‌تواند طی یک مرحله انجام شود و باید پروسه‌ای ادامه‌دار باشد.

وقتی که یک وبسایت با تکنیک‌های سئو در صفحه اول یک موتور جستجو مثلا گوگل قرار می‌گیرد، مهم‌ترین مرحله پس از رسیدن به این جایگاه، تلاش برای حفظ آن است که به همان اندازه رسیدن تا این مرحله، دشواری دارد.

یک موتور جستجو چگونه عمل می‌کند؟

شما برای اینکه یک متخصص سئو شوید ابتدا باید بدانید که موتورهای جستجو چگونه عمل می‌کنند؟ موتورهای جستجو برای این که وبسایت و مطلب شما را مورد بررسی قرار دهند، غالبا سه مرحله زیر را طی می‌کنند:

  1. خزش (Crawling)
  2. ایندکس کردن (Indexing)
  3. رتبه بندی نتایج (Results)

در مرحله خزش، یک سری ربات‌ها مانند یک خزنده، تمامی بخش‌های محتوای شما را مورد بررسی قرار می‌دهند. مرحله ایندکس، در واقع لازمه این است که مطلب شما در موتورهای جستجو نمایش داده شود. به همین دلیل همواره سئوکاران به دنبال راهی برای ایندکس شدن هرچه سریعتر مطالب وبسایت خود هستند.

در مرحله آخر نیز موتور جستجو، محتوای ایندکس شده در مرحله قبل را بر اساس اولویتی که در نظر دارد، به کاربر نمایش می‌دهد.

سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو، درواقع عملی است که تمامی مراحل بالا را بهینه کرده و کمک می‌کند تا بهترین نتیجه، متناسب با نیاز کاربر به او نمایش داده شود.

شناخت موتورهای جستجو، پیش نیاز یادگیری سئو
شناخت موتورهای جستجو

آشنایی با اصول تولید محتوا، پیش نیاز یادگیری سئو

یکی از مواردی که می‌توان آن را به عنوان پیش نیاز یادگیری سئو معرفی نمود، آشنایی با تولید محتوا است. محتوا دروازه ورود کاربر به وبسایت شما است. از سوی دیگر، شما به دنبال جذب کاربر هستید. بنابراین باید ابتدا دانش تولید محتوا را در خود تقویت کنید.

دانش تولید محتوا برای یک وبسایت، علاوه بر مهارت نویسندگی و رعایت اصول نگارشی، شامل رعایت اصول سئو در نویسندگی نیز می‌شود. به عبارت دیگر، محتوا است که موتورهای جستجو را به وبسایت شما هدایت می‌کند. بنابراین تا زمانی که محتوایی سئو شده نداشته باشید، سئو وبسایت، مفهوم خاصی ندارد.

البته باید بگوییم که حتما نیاز نیست تا متخصص سئو، همه کارهای مربوط به تولید محتوا را خودش انجام دهد. اما بسیاری از افرادی که در زمینه بهینه سازی موتورهای جستجو و به صورت حرفه‌ای کار می‌کنند، در زمینه تولید محتوا نیز حرفی برای گفتن دارند. حتی ممکن است بسیاری از این افراد، کارخود را با تولید محتوا شروع کرده باشند.

یک متخصص سئو باید بتواند محتوای سئو شده از غیرسئو شده را تشخیص دهد، بنابراین نیاز است تا با نکات سئو در نویسندگی آشنایی کامل داشته باشد.

آیا دانش طراحی سایت، پیش نیاز یادگیری سئو است؟

برای اینکه یک وبسایت را سئو کنید، نیاز نیست که آن را خودتان طراحی کرده باشید. اما باید بدانید که لازم است تا درباره سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس، اطلاعاتی داشته باشید و تا حدودی کدهای HTML و CSS را بشناسید.

البته آشنایی با برنامه نویسی، پیش نیاز یادگیری سئو نیست و می‌توانید در مراحل بعدی که تا حدی مهارت کسب کردید، برای حرفه‌ای تر شدن، این مهارت را بیاموزید. به این خاطر که گاهی اوقات نیاز است تا در برخی تکنیک‌های سئو، کدهای وبسایت را در بخش‌هایی تغییر دهید.

سئو را به صورت تجربی بیاموزید

در یادگیری سئو، فقط نباید به مطالب آموزشی اکتفا کنید. چراکه تجربه کردن و پیاده سازی مطالبی که آموخته‌اید، می‌تواند به یادگیری شما عمق بیشتری ببخشد. بنابراین سعی کنید آموخته‌های خود را پیاده سازی نمایید.

برای کسب تجربه عملی در سئو می‌توانید از کارآموزی شروع کنید و یا اینکه خودتان وبسایتی را مطابق با علاقه خود راه اندازی کرده و بر روی تولید محتوای سئو شده و سئو وبسایت خود کار کنید.

امروزه طراحی وبسایت با وردپرس بسیار متداول شده است. به همین دلیل نیازی نیست تا برای طراحی سایت، تسلط کامل به برنامه‌نویسی داشته باشید. شما با صرف مدت زمان بسیار کمی می‌توانید با وردپرس آشنا شده و وبسایت وردپرسی خود را راه‌اندازی کنید.

یادگیری سئو چقدر زمان می‌برد؟

شما که به دنبال یافتن پیش نیاز یادگیری سئو هستید، ممکن است برایتان این سوال نیز مطرح شود که چقدر زمان می‌برد تا سئو را یاد بگیریم؟

در پاسخ باید گفت عوامل بسیاری در این موضوع دخیل هستند. ازجمله این عوامل می‌توان به تلاش شما، مقدار وقتی که برای یادگیری صرف می‌کنید، منبع و دوره‌های آموزشی که استفاده می‌کنید و بسیاری موارد دیگر اشاره نمود.

البته لازم به ذکر است که دانش سئو همواره در حال به‌روز شدن است و ثابت نیست. درنتیجه با یادگیری یک سری اصول، نمی‌توانید برای همیشه نتیجه خوبی دریافت نمایید. بنابراین باید همیشه درحال به‌روز رسانی اطلاعات خود باشید تا از قافله متخصصین عقب نمانید و همواره در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشید.

با توجه به مواردی که ذکر شد، نمی‌توان به طور دقیق گفت که چقدر زمان برای یادگیری دانش سئو نیاز است. اما اگر در مسیر درست حرکت کنید و تمام تلاش خود را انجام دهید، قطعا به نتایج بسیار خوبی دست خواهید یافت.

سخن پایانی

در این مطلب درباره مواردی که پیش نیاز یادگیری سئو هستند، صحبت کردیم. و سوالاتی که ممکن است برای افراد در شروع مسیر یادگیری سئو مطرح شود را عنوان نمودیم . با این تفاسیر ممکن است برایتان سوال باشد که خودمان کار سئو را انجام دهیم یا اینکه وبسایت خود را به افراد دیگر بسپاریم؟

باتوجه به مواردی که در این مقاله گفته شد، شما باید همواره در مسیر یادگیری باشید و اطلاعات خود را به‌روز کنید. از سوی دیگر ممکن است عدم تجربه کافی در این زمینه میزان آزمون و خطاهای شما را افزایش داده و تاثیرات منفی بسیاری بر سایت خود داشته باشید.

بنابراین باید خودتان بسنجید که آیا زمان، دانش و تجربه کافی را برای این کار دارید یا خیر. اگر ندارید، می‌توانید به متخصصانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند مراجعه کرده و ضمن دریافت مشاوره، سئو وبسایت خود را به آن‌ها بسپارید.

کارشناسان و متخصصان ژیوا با تجربه چندین ساله فعالیت خود در زمینه سئو، تولید محتوا و طراحی سایت، می‌توانند در مسیر راه‌اندازی کسب و کارتان از ابتدا و از مرحله طراحی سایت تا مراحل تولید محتوا و سئو سایت، راهنمای خوبی برای شما باشند.