موضوع برای تولید محتوا یکی از مشکلات مهم در زمینه کسب و کار است. این که چه محتوایی می‌تواند مخاطبان را تحت تاثیر قرار بدهد یک سوال مهم است. اما به راستی مخاطبان چه محتوایی را می‌پسندند؟ چگونه می‌توان تولید محتوا را درست و اصولی انجام داد؟ و یا حتی قبل‌تر از آن چگونه موضوعی مناسب و جذاب را برای تولید محتوا پیدا کنیم؟ موضوعات جذاب برای مردم چه هستند؟

با شروع عصر اینترنت، همه کسب و کارها دریافتند که برای پیشرفت بیشتر و مطرح کردن کسب و کار خود در بازارهای جهانی باید به اینترنت روی بیاورند.

بسیاری از صاحبین مشاغل، کسب و کار خود را به اینترنت انتقال دادند. با افزایش تعداد شبکه‌های مجازی، دغدغه یافتن موضوع برای تولید محتوا گسترده شد. هر شخصی می‌توانست با تولید محتوا به درآمد نسبتا خوبی برسد. بنابراین اکثر افراد به دنبال یافتن موضوع مناسب برای تولید محتوا بودند. اینترنت به اشخاص مختلف این اجازه را می‌داد که با کم‌ترین سرمایه و کم‌ترین هزینه شروع به راه‌اندازی کسب و کار آنلاین یا تولید محتوا بکنند.

اما سوال اصلی این جا بود که چه محتوایی می‌توانست مخاطب را جذب بکند؟

در اینترنت تقریبا می‌توانید هر موضوعی را مشاهده کنید. از محتواهای طنز و خبری گرفته تا مسائل مربوط به زیبایی، همه و همه در اینترنت قابل بازدید هستند.

اما موفق‌ترین دسته موضوع برای تولید محتوا کدام است؟ مخاطبان کدام محتوا را بیشتر دوست دارند؟ جواب دادن به این پرسش کمی دشوار است. زیرا هر محتوایی مخاطبان مخصوص به خود را دارد. این موضوع چیزی از ارزش محتوا کم نخواهد کرد. ممکن است یک موضوع بسیار ضروری و یک محتوای آموزنده تنها ۶۰ بازدیدکننده داشته باشد؛ اما یک محتوای ساده دیگر که هزینه کمی در پشت آن وجود دارد با کمی خلاقیت به بازدیدکننده‌های میلیونی می‌رسد.

انواع محتوا

پیش از پرداختن به بحث یافتن موضوع برای تولید محتوا باید به توضیح انواع محتوا بپردازیم. دسته‌های بزرگی از محتوا در فضای مجازی قابل بازدید هستند. بسیاری از این محتواها می‌توانند محتوای مناسبی نباشند. محتواها در دسته‌های مختلف قرار می‌گیرند. مثل ادبی، هنری، طنز، اجتماعی و… .

هر دسته از محتواها مخاطبانی را در بر دارد که با اشتیاق زیادی این مطالب را دنبال می‌کنند. تقریبا می‌توان گفت شما هر محتوایی را که تولید کنید به سادگی می‌توانید مخاطب مخصوص خود را پیدا کنید. این موضوع به این علت است که در دنیای امروزی کم‌تر کسی است که دارای محتوای بدون بازدید باشد. سلایق افراد با یکدیگر متفاوت است. این موضوع باعث می‌شود که تقریبا هر محتوایی در فضای مجازی بازدید شود و یا حتی پسندیده شود.

انواع موضوع برای تولید محتوا
انواع محتوا تولیدی

تولید محتوای جذاب

محتوای جذاب چیست؟

شما برای سوال بالا چه پاسخی دارید؟ قطعا اگر پاسخ خود را با پاسخ دوستانتان بررسی کنید به نتایج متفاوتی خواهید رسید. هر محتوایی می‌تواند در دسته محتواهای جذاب باشد. زیرا علایق هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. یک محتوا می‌تواند نه تنها برای یک شخص جذاب نباشد، بلکه حتی آن را مسدود کند تا نتواند دیگر آن محتوا را ببیند. اما از سمت دیگر شخصی می‌تواند علاقه زیادی به همان محتوا داشته باشد و به صورت روزانه محتواهای مربوط و مشابه آن را جست و جو کند تا بتواند آن‌ها را مشاهده کند.

به همین دلیل یک فرمول واحد برای تولید محتوای جذاب وجود ندارد. هیچ شخصی نمی‌تواند به شما بگوید که محتوای او برای همه اشخاص جذاب است. شاید شما علاقه‌ای به دیدن ویدئوهای آهنگری نداشته باشید، اما یک شخصی با همین شغل در یک شرکت آهنگری می‌تواند با علاقه تمام ویدئوهای آن شخص را تماشا کند. از سمت دیگر هر شخصی علاقه زیادی به میکاپ ندارد، اما شخص دیگر می‌تواند هر روز ویدئوهای مربوط به آن را مشاهده کند تا نکات جدید و به روز آرایشی را پیدا کند.

اما یک نکته را همیشه به خاطر داشته باشید. محتوای جذاب محتوایی منحصر به فرد و تک است. محتوای هر فردی مثل اثر انگشت او است. اگر محتوای خود را با احساس و از روی علاقه در اختیار مخاطبان قرار بدهید قطعا آن‌ها تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

پس سعی کنید در مرحله اول کپی نکنید و از محتواهای مشابه و دقیقا کپی شده استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود که حتی اگر کار شما به نسبت ساده‌تر باشد، مخاطبان و طرفداران آن بیشتر شوند.

فراموش نکنید یک محتوای منحصر به فرد اما عجیب بهتر از یک محتوای به نسبت ساده است که مانند آن را در هر جایی از فضای مجازی بتوانید پیدا کنید.

موضوعات جذاب برای مردم

چگونه بفهمیم یک موضوع جذاب است؟ یا اصلا چگونه یک موضوع می‌تواند طیف عظیمی از افراد را به سمت خود جذب کند؟

بسیاری از نکات برای تولید محتوای جذاب مد نظر است. برای مثال محتوای آموزنده یا محتوایی که راه حلی را برای مشکلات کاربران در نظر دارد می‌تواند بسیار جذاب باشد.

بسیاری از افرادی که در تولید محتوا بسیار موفق هستند محتوای تصویری و آموزنده را تولید می‌کنند. این آموزش می‌تواند نجاری، نقاشی و یا حتی کار با یک ابزار یا حتی نرم افزار باشد. مهم این است که افراد زیادی برای نیاز به آموزش به این محتوا مراجعه می‌کنند. در این صورت اگر محتوا از یک کیفیت خوب و نسبتا بالایی برخورد باشد و نکات مهمی را به کاربران ارائه دهد، می‌تواند تا حد زیادی موفق عمل کند. معمولا محتواهای این‌ چنینی به سادگی می‌توانند مخاطبان خاص خود را جذب کنند.

دسته دیگری از موضوعات به این صورت هستند که صرفا برای سرگرمی افراد ساخته می‌شوند؛ مانند ولاگ‌ها که برای تولید محتوای تصویری و سرگرمی ساخته می‌شوند و یا بسیاری از محتواهای دیگر که جنبه سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت را دارند.

به دلیل مشغله‌های زیاد عصر امروز، دسته محتواهای سرگرمی هم از مخاطبان زیادی برخوردار هستند. یک مزیت محتواهای سرگرمی نسبت به آموزشی این است که همه افراد در هر کجای جهان نیاز به سرگرمی‌هایی دارند که بتواند اوقات فراغت آن‌ها را پر کند. این در حالی است که شاید همه نیاز نداشته باشند کار با یک نرم‌ افزار خاص را یاد بگیرند.

اما یک چیز را به خاطر داشته باشید که هر موضوعی می‌تواند یک موضوع جذاب برای مخاطبان باشد، به شرط آن که به درستی ارائه شود.

تولید محتوای هنری

یک موضوع برای تولید محتوا زمینه هنر است. هنر یکی از موضوعاتی است که شاخه‌های گسترده‌ای دارد. این موضوع باعث می‌شود که تولید محتوا در این زمینه تقریبا بی انتها باشد. در زمینه‌های هنری از آرایشی و زیبایی گرفته تا طراحی و موسیقی و آشپزی می‌توانید فعالیت داشته باشید. حتی نویسندگی و داستان سرایی هم در دسته هنری و ادبی به صورت مشترک یافت می‌شود.

این نوع از تولید محتوا سختی‌های مربوط به خودش را دارد، اما یکی از شیرین‌ترین انواع تولید محتوا همین تولید محتوای هنری است. زیرا نویسنده در هنگام تولید محتوای هنری می‌تواند اطلاعات بسیار زیادی را در آن زمینه کسب کند. برای یافتن موضوع برای تولید محتوای هنری می‌توانید از اپلیکیشن‌های مختلف کمک بگیرید؛ مانند اینستاگرام و پینترست.

تولید محتوای ادبی

یکی از سخت‌ترین انواع تولید محتوا، تولید محتوای ادبی است. تولید محتوای ادبی به دلیل تمرکز زیاد بر روی دستورهای نگارشی و قواعد زبانی نیاز به تخصصی نسبی دارد. در تولید محتوای ادبی شخص باید به نسبت مطالعه بسیار بیشتری در زمینه نگارش و رعایت قواعد داشته باشد؛ زیرا این متن تنها با محتوا مقایسه نمی‌شود، بلکه تمام نکات ریز آن را باید از نظر گذراند. یافتن موضوع برای تولید محتوای ادبی به نسبت دشوار تر از هنری است.

موضوع برای تولید محتوا جذاب
تولید محتوا جذاب

انتخاب موضوع برای تولید محتوا

بسیاری از افراد برای پیدا کردن موضوع برای تولید محتوا شروع به پرس و جو از افراد مختلف می‌کنند. این مرحله برای تولید محتوا مهم‌ترین و اساسی‌ترین کار است. زیرا اگر موضوع شما چیزی باشد که شما در آن تخصص ندارید و به درستی نمی‌توانید آن را ارائه دهید می‌تواند کسب و کار شما را در معرض خطر قرار بدهد.

برای ایده گرفتن و پیدا کردن موضوع برای تولید محتوا می‌توانید از بلاگ‌های مختلف و برنامه‌های متنوع در فضای مجازی استفاده کنید.

توجه کنید که ایده گرفتن به خودی خود اشتباه نیست. جایی این موضوع می‌تواند به ضرر تولید کننده محتوا تمام بشود که محتوا به صورت کامل کپی شده باشد. اگر ایده شما کاملا تکراری باشد و در نهایت یک محتوایی تولید کنید که مشابه آن در فضای مجازی وجود داشته باشد؛ حتی اگر موضوع شما موضوعی جذاب باشد می‌تواند بازده منفی را به دنبال داشته باشد. پس سعی کنید اگر موضوعی انتخاب می‌کنید به تکراری بودن و جذابیت آن نیز توجه کنید. موضوع برای تولید محتوا بسیار مهم است اما ارائه آن اهمیت بیشتری دارد.

موضوع برای تولید محتوا در اینستاگرام

اینستاگرام یکی از اپلیکشن‌های محبوب در زمینه تولید محتوای تصویری است که در یکی دیگر از مقاله‌های این سایت به طور کامل درباره تولید محتوا در اینستاگرام صحبت شده است.

اینستاگرام با بیش از یک میلیارد کاربر فعال در زمینه تولید محتوای تصویری یکی از قدرتمندترین برنامه‌ها در همین حوزه است. بسیاری از افراد و صاحبین مشاغل برای عرضه محصولات خود به مردم از اپلیکیشن اینستاگرام استفاده می‌کنند.

تولید محتوا در اینستاگرام دارای قواعدی است که اگر آن‌ها را رعایت کنیم کسب و کار ما بازدهی مثبت خواهد داشت و اگر رعایت نشود با سود منفی مواجه نخواهیم شد. تقریبا در همه موارد اینستاگرام یک پلتفرم مناسب برای ارائه و فروش محصول است.

در دنیای امروز کسی نیست که با این برنامه و کاربردهای آن آشنایی نداشته باشد. تقریبا اکثر کاربران اینستاگرام افرادی هستند که به صورت تفریحی عکس‌های مهمانی، غذا و سفرهای خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. در این بین کسب و کارهای زیادی علاوه بر اینکه به صورت حضوری و در دنیای واقعی کار خود را ادامه می‌دهند، برای جذب مخاطبین و مشتریان بیشتر به تولید محتوا در اینستاگرام رو می‌آورند.

موضوع برای تولید محتوا اینستاگرام
تولید محتوا برای اینستاگرام

آیا انتخاب موضوع برای تولید محتوا در اینستاگرام واقعا کسب و کار ما را ارتقا خواهد داد؟

قطعا، اما برای دیده شدن در فضای چند میلیاردی این برنامه شما نیاز به راهکارهایی دارید که وضعیت شما را در این فضای رقابتی بهبود ببخشد. اگر این راهکارها را به صورت پله‌ای و اصولی انجام بدهید، پس از مدتی سئوی اینستاگرام شما بهبود خواهد یافت و به وضوح نتیجه آن را خواهید دید و پیج شخصی یا کاری شما می‌تواند از حد قابل قبولی بازدید و بازخورد بهره‌مند شود.

تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی در اینستاگرام یکی از مناسب‌ترین بستر‌ها برای کارهای دورکاری و اینترنتی است. اینستاگرام منحصر به موضوع نیست. به این صورت که نمی‌توان اینستاگرام را یک پلتفرم برای تبلیغ یک کالای واحد در نظر گرفت. از اینستاگرام می‌توان برای دیده شدن تقریبا هر محصولی استفاده کرد. به همین دلیل این اپلیکیشن در حال حاضر علاوه بر محتوای تصویری و سرگرمی یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های مارکتینگ، تبلیغ و فروش در جهان است.

بنابراین نگران موضوع و یا محصول خود نباشید. تنها با کمی چاشنی خلاقیت می‌توانید تقریبا هر جنسی را در فضای مجازی و به خصوص اینستاگرام به فروش برسانید. اما به این موضوع توجه کنید که محتوایی که تولید می‌کنید هر چه مفیدتر باشد در آینده ماندگارتر خواهد بود.

در متن دیگری درباره تولید محتوا در اینستاگرام به صورت کامل توضیح داده شده است. اینستاگرام خود یک ابزار برای یافتن ایده و موضوع برای تولید محتوا است.

نمونه هایی از تولید محتوا

این قسمت از متن ممکن است کمی برای شما عجیب باشد اما چرا؟ زیرا خود شما هم‌ اکنون در حال خواندن یک محتوا هستید که به وسیله نویسنده تولید شده است. این موضوع باعث می‌شود که شما تصور عجیبی از تولید محتوا نداشته باشید. تولید محتوا می‌تواند بسیار ساده و با کم‌ترین امکانات انجام شود.

برای مثال متن‌های این سایت نوعی محتوای نگارشی هستند. محتواها انواع مختلفی دارند مانند محتوای صورتی مثل پادکست‌ها و یا آهنگ‌ها، محتوای تصویری مثل عکس‌ها، فیلم‌ها و ویدئو‌های چند دقیقه‌ای یا حتی چند ثانیه‌ای و یا متن‌هایی از قبیل همین مقاله سایت.

در هر جایی از فضای مجازی که قرار داشته باشید حداقل یک نمونه تولید محتوا را می‌توانید مشاهده کنید. از تبلیغات پاپ آپ گرفته تا متونی که در گوگل مشاهده می‌کنید، همه و همه در مقوله نمونه‌های تولید محتوا جای دارند. موتورهای جست و جو بسیاری از محتواها، چه انواع مفید و چه انواع خطرناک را با هم به شما نشان خواهند داد. همه محصولاتی که ما در بخش‌های مختلف فضای مجازی و در فروشگاه‌های اینترنتی می‌بینیم همه و همه نمونه‌هایی از تولید محتوا هستند.

یافتن موضوع برای تولید محتوا در عصر امروز کار نسبتا ساده‌ای است. زیرا ابزارهای زیادی برای ایده‌یابی و تبدیل آن به محتوا وجود دارد. به همین دلیل به خاطر داشته باشید که نیازی نیست برای تولید محتوا کار عجیبی انجام دهید و یا بودجه‌های چند میلیونی داشته باشید. تولید محتوا به سادگی می‌تواند با یک مداد و یک تکه کاغذ صورت بگیرد. در واقع قبل از همه این موضوعات، بحث تولید محتوا نیاز به خلاقیت دارد. هر جایی که اسم از خلاقیت به میان باشد ردپای تولید محتوا را می‌توان مشاهده کرد.

چکیده مطلب

انتخاب موضوع برای تولید محتوا در عصر امروز و با تکنولوژی و برنامه‌های می‌تواند کار بسیار ساده‌ای باشد. به شرط این که شما در کار خود مداومت داشته باشید و سعی کنید محتوای منحصر به فرد را به مخاطبین خود ارائه دهید. تولید محتوا می‌تواند موضوعات و زمینه‌های مختلفی داشته باشد اما چیزی که در همه آن‌ها مشاهده می‌شود خلاقیت است.