تبلیغات اینترنتی کسب و کار درواقع نوعی معرفی کسب و کار از طریق ابزارهایی است که اینترنت در اختیار ما قرار می‌دهد.

در گذشته و پیش از رونق گرفتن تبلیغات اینترنتی، تبلیغات معمولا از طریق رسانه‌هایی چون رادیو، تلویزیون، روزنامه، بیلبورد و … انجام می‌شد. که در بسیاری از مواقع ممکن بود فرد هزینه‌های بالایی را متحمل شود اما نتیجه مطلوبی کسب نکند.

یکی دیگر از مشکلات تبلیغات سنتی زمان بر بودن آن بود و اینکه امکان آنالیز و تحلیل تبلیغ وجود نداشت. با روی کار آمدن تبلیغات اینترنتی، این مسائل تا حد زیادی حل شد. اما باید در نظر داشت که انجام تبلیغات اینترنتی نیز مانند سایر انواع تبلیغات نیازمند شناخت راه‌ها و ترفندهایی است که در نهایت بهترین نتیجه را رقم بزند.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا ضمن تعریف تبلیغات اینترنتی کسب و کار و بیان مزایای آن نسبت به تبلیغات سنتی، انواع روش‌های انجام تبلیغات آنلاین را به شما معرفی نماییم.

تبلیغات اینترنتی کسب و کار چیست؟

تبلیغات اینترنتی کسب و کار درواقع روشی است که کسب و کارهای مختلف از کوچک تا بزرگ می‌توانند از طریق آن، برند، خدمات و محصولات خود را به همه افرادی که در اینترنت فعالیت دارند، معرفی کنند.

از مزایای تبلیغات اینترنتی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • امکان انجام تبلیغات اینترنتی برای همه اقشار جامعه وجود دارد.
 • هر کسب و کاری از کسب و کارهای خانگی گرفته تا کسب و کارهای بسیار بزرگ و در سطح بین ‌المللی، امکان انجام این تبلیغات را دارند.
 • محدودیت زمانی ندارد و در هر زمانی می‌توان این کار را انجام داد.
 • در مدت زمان کم می‌توان به نتایج بسیار بزرگی دست یافت.
 • قابلیت آنالیز و تحلیل وجود دارد.
 • می‌توان دقیقا با مخاطبین هدف خود ارتباط گرفت.
 • محدودیت مکانی ندارد. شما به راحتی می‌توانید محصول خود را بدون هیچ محدودیتی در معرض دید همه افراد حتی در قاره‌ای دیگر و در دورترین نقاط نسبت به خود به نمایش بگذارید.
 • سرعت تبلیغات در اینترنت بسیار بیشتر از فضاهای تبلیغات آفلاین است. زیرا مخاطبین آن بسیار بیشتر می‌باشد.
 • قابلیت آنالیز و تحلیل درباره نرخ تبدیل مخاطب به مشتری نیز فراهم است.

تبلیغات اینترنتی دارای روش‌های مختلفی است که با توجه به نوع کسب و کار و مخاطبین هدف باید یک روش را انتخاب نمود.

در انجام تبلیغات اینترنتی کسب و کار چه فاکتورهایی را باید در نظر داشت؟

در انجام تبلیغات اینترنتی نیز مانند سایر انواع تبلیغات، باید نکاتی را مورد توجه قرار داد که برخی از این نکات عبارتند از:

 • هدف از تبلیغات و جامعه هدف را باید مشخص نمود.
 • زمان مناسب را برای انجام تبلیغ انتخاب نمایید.
 • در انجام تبلیغات، حتما مناسبات و حتی فرهنگ جامعه را در آن مکان جغرافیایی خاص درنظر داشته باشید.
 • هر هفته یا هر ماه آمارهای تبلیغات خود را چک کرده و آنالیز نمایید.
فاکتورهای تبلیغات کسب و کار
فاکتورهای مهم در تبلیغات کسب و کار

روش‌های مختلف تبلیغات اینترنتی کسب و کار

برای انجام تبلیغات اینترنتی راه‌های مختلفی وجود دارد که دست صاحبان کسب و کار را برای انتخاب روش مناسب، باز می‌گذارد.

انتخاب از بین این روش‌ها باید باتوجه به میزان بودجه، مخاطبین هدف، نوع کسب و کار و بسیاری از عوامل دیگر صورت گیرد. آشنایی با انواع روش‌های تبلیغات اینترنتی کسب و کار به شما در انتخاب مطمئن رسانه مورد نظرتان کمک بسیاری خواهد کرد. در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره می‌شود.

تبلیغات در شبکه های اجتماعی

امروزه شبکه‌های اجتماعی، مهم‌ترین بستر برای تبلیغات اینترنتی کسب و کار محسوب می‌شوند. به این دلیل که با روی کار آمدن موبایل‌های هوشمند و شناخته شدن شبکه‌های اجتماعی، امروزه کمتر کسی است که از سنین پایین تا بالا، با این شبکه‌ها آشنایی نداشته باشد.

در پی فعالیت گسترده همه اقشار جامعه در شبکه‌های اجتماعی مختلف، صاحبان کسب و کار این فضا را برای انجام تبلیغات خود مناسب دیدند. بطوریکه درحال حاضر علاوه بر کسب و کارهای بزرگ، کسب و کارهای خانگی و کوچک هم تبلیغ خدمات و محصولات خود را در فضای مجازی و از طریق سوشال مدیا انجام می‌دهند.

در انجام تبلیغات در شبکه های اجتماعی، بهتر است رسانه‌ای که بیشتر برای کار شما مفید است و می‌توانید بازخورد خوبی از آن دریافت کنید را انتخاب نمایید. برای این کار باید مخاطب هدف خود را به خوبی بشناسید و بدانید که ممکن است در کدام شبکه اجتماعی، حضور پررنگ‌تری داشته باشد.

نکات مورد توجه در انجام تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی عبارتند از:

 • برای جذب مخاطب بیشتر باید محتوای جذاب تولید کنید که مورد پسند مخاطبین هدف شما باشد.
 • در انجام تبلیغات در کانال خود زیاده روی نکنید. چرا که تبلیغات زیاد از حد، اثر معکوس داشته و ممکن است مخاطب راخسته کند.
 • سعی کنید تولید محتوای شما در شبکه های اجتماعی، تداوم داشته باشد. این کار باعث رشد شما می‌شود.
 • اگر می‌خواهید تبلیغ کنید، حتما باید محتوای تبلیغ خود را حرفه‌ای بنویسید.
 • به واکنش‌ها و بازخوردهای مخاطبان خود توجه کنید و با آن‌ها تعامل داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند تا علایق و سلایق آنها را به راحتی بشناسید و محتوایی کاربر پسند تولید نمایید.

در حال حاضر، محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در ایران که از نظر انجام تبلیغات بسیار مورد توجه قرار گرفته است، اینستاگرام است.

تبلیغات در اینستاگرام

تبلیغ در اینستاکرام می‌تواند با تولید محتوای متنی، تصویری، ویدئویی و کامنت گذاشتن در پست‌های مربوط به حوزه کاری شما انجام ‌شود.

این شبکه اجتماعی باتوجه به امکاناتی که در اختیار کاربر قرار می‌دهد، از پرمخاطب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در ایران محسوب می‌شود. بنابراین بستری مناسب برای معرفی کسب و کارهای مختلف است.

از مهم‌ترین فاکتورهایی که باید در انجام تبلیغات اینستاگرامی در نظر بگیرید عبارتند از:

 • از هشتگ‎‌های مناسب استفاده کنید.
 • با مخاطبان خود تعامل داشته باشید، درباره کسب و کارتان گفتگو کنید و از آنها درباره محتواهای خود نظر بخواهید.
 • از محتوای تصویری و ویدئویی باکیفیت استفاده کنید.
 • از جذب فالوورهای فیک خودداری کنید.
 • از ترفندهای افزایش سئو اینستاگرام غافل نشوید.
تبلیغات کسب و کار در شبکه‌های اجتماعی
تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

تبلیغات محتوایی

یکی از مهم‌ترین انواع تبلیغات محتوایی، انتشار رپورتاژ آگهی است. شاید برایتان سوال باشد که رپورتاژ آگهی چیست و چگونه می‌توان با آن تبلیغات انجام داد؟

رپورتاژ آگهی درواقع محتوایی است که برخی از صاحبان کسب و کار در جهت معرفی محصولات و خدمات خود تهیه کرده و در وبسایت‌های پربازدید و اغلب خبری منتشر می‌کنند. علاوه بر این، انتشار رپورتاژ به دلیل دریافت بک لینک از سایت میزبان، به سئو وبسایت شما نیز کمک بسیاری خواهد کرد.

ممکن است در بسیار مواقع این سوال مطرح شود که هزینه رپورتاژ آگهی چقدر است و آیا بصرفه است که رپورتاژ خریداری نماییم؟ هیچ قانون خاصی برای تعیین هزینه رپورتاژ وجود ندارد. هر وبسایت با توجه به عواملی مانند میزان اعتبار و بازدیدکننده‌ه‍ایی که دارد و قوانین خود برای انتشار محتوا، مبلغی را تعیین می‌کند.

اما باید بگوییم که در حالت کلی، رپورتاژ نویسی یکی از انواع تبلیغات اینترنتی کسب و کار است که با توجه به میزان اثرگذاری بالایی که دارد، مقرون به‌صرفه است. اما نباید فراموش کنید که در نوشتن رپورتاژ نیز حتما باید نکات سئو در نویسندگی را رعایت کنید تا محتوای شما، بازدید بیشتری داشته باشد.

در انتشار رپورتاژ، حتما توجه داشته باشید که چه سایتی را برای این کار انتخاب می‌کنید. برای این کار، اغلب توصیه می‌شود که قدرت دامنه (Domain Authority) و قدرت صفحه (Page Authority) وبسایت‌ها را مد نظر قرار دهید. اما علاوه براین موضوعات، باید در نظر داشته باشید که وبسایت میزبان مورد توجه مخاطبین هدف شما و ترجیحا مربوط به حوزه کاری شما باشد. در اینصورت نتیجه بسیار بهتری را خواهید گرفت.

تبلیغات ایمیلی

ارسال ایمیل جزو اولین انواع تبلیغات اینترنتی کسب و کار است. استفاده از آن به صاحبین کسب و کار که به دنبال راهی کم هزینه برای ارتباط با مخاطبین خود هستند، توصیه می‌شود.

شاید فکر کنید که تبلیغات ایمیلی تا حدودی منسوخ شده است. اما اینطور نیست و اگر مطابق با اصول بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ، این نوع تبلیغ را انجام دهید، می‌توانید به نتایج بسیار خوبی برسید.

ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی به شما این امکان را می‌دهد تا محصولات، خدمات و تخفیفات جدید خود را به اطلاع مخاطبان و مشتریان خود برسانید.

اگر شما تخفیفی داشته باشید و به طور سفارشی آن را به اطلاع مشتری خود ‌برسانید، قطعا اعتماد و وفاداری او را نسبت به مجموعه خود افزایش داده‌اید.

تبلیغات کسب و کار بصورت ایمیلی
تبلیغات ایمیلی

تبلیغات ویدئویی

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند یک ویدئو را تماشا کنند تا محتوای متنی بخوانند. همین موضوع سبب شده تا تبلیغات ویدئویی جایگاه مناسبی را در بین انواع تبلیغات اینترنتی کسب و کار داشته باشد.

یک ویدئو جهت انجام تبلیغات باید چگونه باشد؟ باید گفت که بهتر است ویدئو طوری طراحی شود که در عین کوتاه بودن، جذاب بوده و به طور کامل معرف کسب و کار شما و درواقع بیانگر هدف تبلیغ شما باشد.

البته این موضوع را هم درنظر بگیرید که برای انجام تبلیغات از طریق انتشار ویدئو، نیازی نیست که حتما محتوای آن موضوعی را تبلیغ کند؛ بلکه جنبه‌های دیگری نیز برای انجام تبلیغات ویدئویی وجود دارد.

به عنوان مثال ویدئویی آموزشی در حوزه کسب و کارتان را نیز می‌توانید در وبسایت‌های مختلف منتشر کنید و در آخر، لینک وبسایت خود یا مقاله‌ای که درباره همان موضوع نوشته‌اید را قرار دهید. در واقع شما با این کار هم به سئو وبسایت خود کمک کرده‌اید، هم برند خود را معرفی نموده و هم بک لینک دریافت کرده‌اید.

از معروف‌ترین وبسایت‌های انتشار ویدئو در ایران می‌توان به آپارات، نماشا و تماشا اشاره نمود. اما در دنیا، یوتیوب از محبوبیت بسیار بالایی در میان وبسایت‌های انتشار ویدئو برخوردار است. مشکلی که در رابطه با یوتیوب در کشور ما وجود دارد، فیلتر بودن آن است. این موضوع تا حدودی بر کمتر بودن فعالیت مردم ایران در یوتیوب تاثیر دارد. اما همچنان این شبکه اجتماعی، طرفداران بیشماری را در ایران به خود اختصاص داده است.

یکی از مزایای تبلیغات ویدئویی این است که امکان انتشار و به اشتراک گذاری ویدئو بالا است. همین موضوع یکی از برتری‌های این نوع تبلیغ نسبت به سایر روش‌های تبلیغات اینترنتی کسب و کار می‌باشد.

تبلیغات بنری

تبلیغات بنری از انواع تبلیغات نمایشی است که با انتشار بنرهای تبلیغاتی در وبسایت‌های پربازدید، انجام می‌شود. بنرهای تبلیغاتی می‌توانند برای افزایش ترافیک وبسایت شما نیز مفید باشند. چراکه با کلیک بر روی هر بنر، کاربر به سایت تبلیغ دهنده ارجاع داده می‌شود.

بیشترین جایی که انتظار می‌رود شما با تبلیغات بنری روبه رو شده باشید، وبسایت‌های خبری است. این بنرها می‌توانند به صورت ثابت یا متحرک طراحی شده و اطراف صفحات یک سایت یا در بین مطالب آن قرار گیرند.

هدف از انجام تبلیغات بنری معمولا معرفی برند، محصولات، خدمات و آگاهی دادن به مشتریان از تخفیف‌های جدید می‌تواند باشد.

تبلیغات کلیکی

این نوع تبلیغات در واقع بیشتر بیان کننده نحوه پرداخت هزینه است که به ازای هر کلیک صورت می‌گیرد. در تبلیغات کلیکی قرارداد می‌کنید که به ازای هر کلیکی که بر روی تبلیغ شما انجام می‌شود، مبلغی را بپردازید. از بهترین پلتفرم‌های تبلیغات کلیکی، تبلیغات از طریق موتورهای جستجو، خصوصا گوگل است.

تبلیغات اینترنتی کسب و کار از طریق موتورهای جستجو

تبلیغات با استفاده از موتورهای جستجو می‌تواند از طریق پلترفرم‌هایی مانند Ads Bing و Adwords Google صورت گیرد. که در این بین، گوگل ادوردز متقاضیان بسیار بیشتری دارد. این نوع تبلیغات اینترنتی کسب و کار، با هدف آگاهی از برند و معرفی محصول در مدت زمان کم و با بازدهی بالا، انجام می‌شود.

تبلیغات گوگل ادوردز به این صورت است که مثلا شما می‌خواهید در یک کلمه کلیدی خاص، در صفحه اول از نتایج گوگل ظاهر شوید تا بازدید بیشتری در وبسایت خود بگیرید و مشتریان بیشتری جذب کنید. در این مورد می‌توانید هزینه ای را به گوگل پرداخت کرده و در صفحه اول نمایش داده شوید.

در تبلیغات از طریق موتورهای جستجو، تحقیق در کلمات کلیدی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که با انتخاب یک کلمه کلیدی نامناسب، ممکن است نتیجه دلخواه خود را کسب نکنید.

هزینه تبلیغات گوگل به صورت کلیکی محاسبه می‌شود. یعنی گوگل به ازای هر کلیکی که کاربران بر روی لینک مطلب شما انجام می‌دهند، مبلغ مشخصی را دریافت می‌کند. بر اساس میزان رقابت در کلمه کلیدی مورد نظرتان، هزینه ای که پرداخت می‌کنید، متفاوت خواهد بود. مسلما هرچه کلمه کلیدی شما پر رقابت‎‌تر باشد، هزینه بیشتری را باید بپردازید.

تبلیغات اینترنتی کسب و کار از طریق موتورهای جستجو
تبلیغات از طریق موتورهای جستجو

تبلیغ به صورت افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش

همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ، روشی است که در آن برخی از افراد برای انجام تبلیغات با صاحبان کسب و کارها همکاری می‌کنند.

درواقع افرادی هستند که محصولات شما را در وبسایت، شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ خود معرفی می‌کنند و در صورت دریافت بازخوردی که منجر به خرید از شما شود، از شما پورسانت دریافت می‌کنند. به همین دلیل به این روش، بازاریابی پورسانتی نیز گفته می‌شود.

امروزه یکی از راه‌های رایج این نوع تبلیغات اینترنتی کسب و کار، همکاری با برخی از اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی مختلف خصوصا اینستاگرام است.

اینفلوئنسرها افرادی هستند که صفحه شخصی آن‎‌ها تعداد دنبال کنندگان بالایی دارد و این افراد، مورد تایید آن‌ها هستند. بنابراین وقتی محصولی را معرفی می‌کنند، بسیار مورد توجه فالوورهای آن‌ها قرار می‌گیرد و احتمال تبدیل این فالوورها به مشتری، بسیار بالا است.

در انجام تبلیغات به صورت همکاری در فروش، نیاز است تا افراد و وبسایت‎‌های مرتبط با حوزه کاری خود را انتخاب نمایید تا نتیجه به مراتب بهتری کسب کنید.

پوش نوتیفیکیشن

پوش نوتیفیکیشن در واقع نوعی پیام‌ کوتاه شامل تصویر و متن است که بر روی موبایل یا کامپیوتر شما ارسال می‌شود. منبع ارسال این پیام‌ها وبسایت‌هایی هستند که کاربر، دریافت این پیام‌ها را از سوی آن‌ها پذیرفته است.

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که وقتی وارد برخی از وبسایت‌ها می‌‍‌شوید، پیامی روی صفحه ظاهرمی‌شود و اجازه می‌خواهد تا شما را از جدیدترین آموزش‌ها یا جدیدترین تخفیف‌های خود آگاه کند. اگر گزینه می‌پذیرم را انتخاب کنید، برای شما پیام‌هایی کوتاه ارسال می‌شود که پوش نوتیفیکیشن نام دارد.

وبسایت‌های مختلف از این نوع تبلیغات اینترنتی کسب و کار برای اطلاع رسانی به مشتریان هدف خود استفاده می‌کنند. ارسال پوش نوتیفیکیشن درمقایسه با ارسال پیامک، هزینه کمتر اما بازدهی بیشتری دارد.

تبلیغاتی مانند pop- up یا pup-under، به طور کاملا ناخواسته در معرض دید مخاطبان قرار می‌گیرند. اما پوش نوتیفیکیشن، اجازه ارسال را از کاربر می‌گیرد.

مزایای مراجعه به آژانس‌های تبلیغاتی در انجام تبلیغات اینترنتی کسب و کار

آژانس‌های تبلیغاتی درواقع شرکت‌هایی هستند که به صورت حرفه‌ای و تخصصی در کار تبلیغات فعالیت می‌کنند. این تبلیغات می‌توانند تبلیغات اینترنتی کسب و کار و یا تبلیغات غیر اینترنتی باشند.

نیازی نیست که حتما بخواهید برای انجام تبلیغات خود به شرکت‌های تبلیغاتی مراجعه کنید. این بستگی به شما، نوع و میزان وسعت کسب و کارتان و میزان هزینه‌‌ای که برای تبلیغات در نظر گرفته‌اید، دارد. اما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که این مجموعه‌ها با ارائه استراتژی‌های بسیار موثر، می‌توانند در تسریع روند بازاریابی شما تاثیر بسزایی داشته باشند.

گاهی اوقات ممکن است شما خودتان زمان کافی برای انجام تبلیغات نداشته باشید. یا اینکه می‌خواهید این کار را به صورت حساب شده تر و حرفه‌ای تر دنبال کرده و در مدت زمان کم به نتایج بهتری برسید. در این موارد، مراجعه به آژانس‌های تبلیغاتی می‌تواند برای شما راه حل مناسبی باشد. چون با افرادی سروکار دارید که به طور تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کنند و قطعا راه‌های بهتری را برای نتیجه گیری هرچه سریع‌تر شما ارائه می‌دهند.

مراجعه شما به آژانس‌های تبلیغاتی می‌تواند برای دریافت مشاوره باشد و یا اینکه صفر و صد کارتان را به آن‌ها بسپارید. این موضوع بستگی به میزان بودجه‌ای دارد که برای این کار درنظر گرفته‌اید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تا درباره تبلیغات اینترنتی کسب و کار صحبت کنیم و انواع روش‌های تبلیغات در فضای مجازی را معرفی کرده و مورد بررسی قرار دهیم. شاید شما با یادگیری برخی اصول تولید محتوا بتوانید برای کسب و کار خود محتوای تبلیغاتی تولید کنید. اما در برخی موارد برای اینکه به نتایج بهتری در مدت زمان کمتر دست یابید، باید از مشاوره افراد متخصص بهره‌مند گردید.

تیم حرفه‌ای ژیوا با بهره‌گیری از تجربه چندین ساله خود در زمینه تولید محتوا و سئو، می‎تواند راهنمای مطمئنی برای شما در این مسیر باشد.