انواع تبلیغات در گوگل شاید برای بسیاری از افراد عنوان عجیبی باشد. زیرا گوگل در ابتدای کار خود به عنوان یک ابزار برای جست و جو و سرچ شناخته شده است. اما امروزه بزرگترین فروشگاه‌های اینترنتی دنیا هم برای رونق کسب و کار خود از گوگل استفاده می‌کنند. تقریبا همه افراد دنیا گوگل را به عنوان یکی از برترین ابزار سرچ می‌پذیرند.

با توجه به این که یکی از ارکان یک کسب و کار تبلیغات است این موضوع منطقی به نظر می‌رسد. تقریبا نیمی از جمعیت جهان در ایام کرونا و یا حتی پیش از آن از بیش از اینکه به بیلبوردهای خیابان نگاه کنند به صفحه نمایش خیره شده‌اند. بنابراین فکر افزودن تبلیغات به چنین ماشین سرچ محبوبی مساوی است با دیده شدن تبلیغات به وسیله بیش از نیمی از جمعیت جهان، دیده شدن بیشتر محصول یا خدمات می‌تواند در معرفی و فروش آن اثر بسیار چشمگیری بگذارد. پس در این شرایط گوگل و یوتیوب می‌توانند به عنوان دو بستر مهم برای انواع تبلیغات به شمار بروند.

پاپ آپ ها شناخته شده ترین انواع تبلیغات در گوگل

احتمالا شما هم در سرچ‌های عادی و روزمره خود با انواع تبلیغات در گوگل که اتفاقا بسیار هم گسترده هستند آشنا شده‌اید. این تبلیغات می‌توانند اشکال مختلفی باشند و یا حتی باعث شوند که شما عصبانی شوید! این موضوع درست است. زیرا نوعی از تبلیغات که به صفحات پاپ آپ، بالاپر و یا واشو معروف هستند با یک کلیک و حتی بدون اجازه شما می‌توانند نمایش داده شوند. این تبلیغات صفحات اضافه‌ای را در صفحه سرچ شما باز می‌کنند و محصولات مختلف را نشان می‌دهند. شاید فکر کنید پاپ آپ‌ها در هر صورت صفحات مزاحمی هستند که شما را از بحث اصلی دور می‌کنند.

 این موضوع شاید برای بسیاری شبیه به این شرایط باشد که شما در حال حرکت در مسیر مستقیمی به سمت جایی که در نظر دارید هستید. افراد زیادی در طول مسیر شما را متوقف می‌کنند و سعی دارند در مدت زمان کمی که در اختیار دارند محصول خود را شما ارائه بدهد تا آن را تهیه کنید. به هر حال پاپ آپ‌ها در بسیاری از موارد می‌توانند مفید باشند. مثلا وقتی که شما در حال خواندن متن درباره یک کتاب هستید پاپ آپ آن سایت می‌تواند یک فروشگاه اینترنتی که کتابی با همین موضوع را می‌فروشد را به شما نمایش دهد. این موضوع کار شما را ساده‌تر کند. پاپ آپ‌ها را می‌توان یکی از نامناسب‌ترین انواع تبلیغات در گوگل دانست.

تبلیغات مثبت یا صفحات مزاحم؟

موضوع این است که اکثر افراد سعی می‌کنند تا حد ممکن از تبلیغات اینچنینی دور بمانند و خود با میزان بیشتری از امنیت و حریم شخصی به جست و جوی کالا و یا خدمات مورد نظر خود در گوگل و یا هر موتور جست و جوی دیگری بپردازند. اما در هر صورت ایتن زاکرمن یا همان شخصی که کد پاپ آپ را به دنیای اینترنت افزود پس از آن به دلیل اختراع خود از کاربران اینترنتی عذرخواهی کرد. گرچه امروزه مرورگرهای مختلف توانایی بلاک خودکار پاپ آپ‌ها را دارند و شما بدون هیچ دردسری می‌توانید از شر آن‌ها خلاص شوید. اما یادتان باشد که همه پاپ آپ‌ها مزاحم نیستند. حتی در بسیاری از موارد شما می‌توانید همان موضوعی که در جست و جوی آن هستید را مشاهده کنید.

با خواندن این موضوع درباره پاپ آپ‌ها شاید دیدن کلمه انواع تبلیغات گوگل برای شما ملموس‌تر شده باشد. اما به راستی انواع تبلیغات در گوگل چیست و روش‌های تبلیغاتی در گوگل به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

قطعا انواع روش‌های تبلیغاتی در گوگل برای کالا و یا هر خدماتی یکسان نیست. تبلیغات با توجه به بازدهی بیشتر روش‌های مورد نظر انتخاب می‌شوند.

گوگل ادوردز Google Adwords

قبل از این که با انواع تبلیغات در گوگل آشنا شویم باید با پلتفرم تبلیغاتی گوگل آشنا باشیم، گوگل ادوردز یا گوگل ادز.

افراد و صاحبین مشاغل برای این که کسب و کار خود را در معرض دید مخاطبان قرار دهند و از گوگل و وابسته‌های آن استفاده کنند باید با گوگل ادز یا گوگل ادوردز در ارتباط باشند.

پلتفرم گوگل ادوردز کمک می‌کند تا تبلیغات محصول یا خدمات به صورت بهتری در گوگل نمایش داده شوند و یا به عبارتی به کمک موتور جست و جوی گوگل می‌آید تا بازدهی بهتری در برابر تبلیغات داشته باشد.

چرا استفاده از گوگل ادز لازم است؟

باید این نکته را بازگو کنیم که بازدهی تبلیغات گوگل هرگز صد در صد نیست. با توجه به میزان هزینه‌ای که شما برای تبلیغات خود به گوگل پرداخت می‌کنید میزان بازدید برای محصول و خدمات شما می‌تواند افزایش یابد. اما این موضوع تنها نکته مورد توجه نیست. برای این که یک تبلیغات موثر واقع شوند مجموع عوامل دیگری نیز می‌تواند موثر باشد که در این بین کیفیت خود محصول شما نیز مورد توجه است.

برای مثال اگر تبلیغات گوگل برای یک محصول بالا باشد و تعدادی از افراد آن را خریداری کنند و در نهایت متوجه بشوند که کیفیت آن به اندازه کافی مناسب نیست این موضوع می‌تواند تماما به ضرر کسب و کار شما تمام شود. زیرا در زمینه کسب و کار شاید تبلیغات باعث فروش بالا بشود. اما چیزی که فروش شما را ادامه‌دار خواهد کرد میزان کیفیت محصول و خدمات شما برای مشتریان است. بسیاری از کسب و کارها در ابتدا فروش خوبی داشتند. اما در نهایت به دلایل مختلف نتواسنتند میزان فروش اولیه خود را حفظ  منند و در دوران ابتدایی کسب و کار خود دچار رکود شدیدی شدند. پس حتما این نکته را به خاطر داشته باشید که همان قدر که برای انواع تبلیغات در گوگل هزینه می‌کنید و خود را به گوگل ادز معرفی می‌کنید، در همان سطح و یا بیشتر باید کیفیت محصولات خود را بالا ببرید.

هزینه تبلیغات با گوگل ادز

با خرید پلن‌های مختلف تبلیغات در گوگل ادز می‌توانید در صدر فهرست جست و جو برای یک محصول قرار بگیرید. با این کار می‌توانید فروش خود را چند برابر کنید. یکی از قدیمی‌ترین و ساده‌ترین روش‌های تبلیغات استفاده از کلمه کلیدی است. به این صورت که شما با این کار به گوگل این موضوع را تفهیم می‌کنید که دارای خدمات و یا کالایی هستید که مشتری به دنبال آن است. در ادامه هنگامی که مشتری آن کلمه را در گوگل و یا یوتیوب جست و جو کند می‌تواند با کالا و یا خدمات شما مواجه شود. بسته به پلن خریداری شده از گوگل ادز و میزان نگارش محتوای سایت رتبه شما در گوگل بالاتر خواهد بود.

به دلیل استفاده گسترده از افراد مختلف از موتور جست و جوی گوگل، استفاده از گوگل ادز می‌تواند یک روش کارآمد برای دیده شدن در دریایی از محصولات نو و خلاقانه باشد. تقریبا همه افراد برای یافتن موضوع مد نظر خود از روش سرچ کلمه کلیدی در صفحه سرچ گوگل استفاده می‌کنند تا موضوع مورد نظر به آن‌ها نمایش داده شوند. صاحبین مشاغل با خرید پلان گوگل ادز می‌توانند در صدر فهرست باشند. با این کار آن‌ها شانس خود را برای دیده شدن محصول و یا خدمات خود افزایش می‌دهند.

تبلیغات فروشگاهی در گوگل

تبلیغات خرید یا تبلیغات فروشگاهی یکی دیگر از انواع تبلیغات در گوگل است. این روش تبلیغاتی که اغلب برای کسب و کارهای آنلاین صورت میگیرد. در این روش یک تصویر کلی از محصول به مشتری ارائه داده می‌شود. پس از آن شخص می‌تواند با توجه به ویژگی‌های محصول، تصویر درج شده و قیمت ارائه شده نسبت به خرید آن اقدام کند.

این روش یکی از بهترین روش‌ها برای فروش محصولات در دنیای امروز است. همانطور که می‌دانیم بسیاری از کسب و کارهای حضوری جای خود را به کسب و کارهای آنلاین داده‌اند. از طرفی تقریبا همه فروشگاه‌های حقیقی یک نسخه از فروشگاه خود را در فضای مجازی راه‌اندازی کرده‌اند تا از سیل فروش به وسیله تکنولوژی عقب نمانند. در این راستا گوگل یکی از بهترین پلتفرم‌های موجود برای تبلیغات است. زیرا همه افراد با گوگل آشنایی دارند. پس در نهایت با جست و جوهای مختلف خود در این موتور جست و جو با کالا و محصولات شما برخورد کنند. این موضوع می‌تواند باعث شود که یا حتی این افراد تبدیل به مشتری‌های دائمی شما شوند.

اما همانگونه که قبلا گفتیم بخش دیده شدن و تبلیغات در عصر امروز را می‌توان تا حد زیادی به گوگل و پلتفرم‌های مربوط به آن سپرد. اما میزان فروش نهایی و موفقیت شما به طور قطع به کیفیت محصولات شما بازخواهد گشت.

تبلیغات ویدئویی در گوگل

با توجه به این که ماهیت تبلیغات ویدئو محور مربوط به یوتیوب است اما در کشور ما به دلایل مختلف استفاده زیادی از این برنامه صورت نمیگیرد به همین دلیل به عنوان یک پلتفرم فعالی در عرصه تبلیغات برای کسب و کارهای ایرانی به شمار نمی‌رود. تبلیغات ویدئویی گوگل در هر زمینه‌ای می‌تواند با این روش و کمک گرفتم از گوگل ادوردز کارساز باشد. این تبلیغات ویدئویی دارای هزینه‌های مختلفی هستند و در بخش‌های مختلف و در هر بخش از ویدئوی‌های متفاوت پخش می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود که مشتریان هدف از سنین مختلف و جنسیت‌های متفاوت باشد که این یعنی دیده شدن بیشتر محصولات و خدمات شما از سرتاسر جهان. یکی از بهترین انواع تبلیغات در گوگل استفاده از ویدئوها است.

انواع تبلیغات در یوتیوب

تبلیغات ویدئویی در یوتیوب اشکال مختلفی دارد. برای مثال در نوعی از آن‌ها، تبلیغات در بخش‌های مختلف ویدئو پخش می‌شود. در انواع دیگر این تبلیغات در صفحه سرچ یا صفحه پخش این برنامه نمایش داده می‌شوند.

اگر تبلیغاتی که شما به صورت ویدئو برای انتشار در یوتیوب آماده کرده‌اید از نظر محتوایی پیام درست و کاملی را ارائه بدهد و به صورت خلاصه نکات برجسته کاری و محصول شما را به بیننده القا کند، این روش تبلیغات ویدئویی در گوگل می‌تواند بهترین روش تبلیغات و پربازدیدترین نوع آن برای شما باشد. درست است که تبلیغات صوتی و متنی در نوع خود اثرگذار هستند. اما بهترین نوع ارائه خدمات یا محصول به مشتریان به صورت تصویری و دیداری است. با این کار شما محصول و خدمات خود را به شیوه درست و با بازاریابی صحیح در ذهن مخاطب خود هک می‌کنید. در واقع شما با این کار ویژگی‌های مناسب آن را با برجسته‌سازی بیشتر به خریداران و مشتریان نشان می‌دهید. مجموع همه این عوامل می‌تواند در نهایت به کارآمد بودن شیوه تبلیغات ویدئویی در گوگل منجر شود.

تبلیغات بنری در سایت ها

یکی از مشهورترین روش‌های تبلیغاتی به واسطه گوگل روش تبلیغات بنری در سایت ها است. این نوع تبلیغات با نام تبلیغات نمایشی نیز سناخته می‌شوند. در این روش محصول شما در کادر به صورت بنر نمایش داده می‌شود و توجه کابران را جلب می‌کند. این بنرها لزوما یک تصویر نیستند.

این بنرها می‌توانند به صورت اسلاید و تصویر متحرک باشند. هر اندازه بر روی محتواها و کلمه کلیدی بنر توجه بیشتری شود و عکس‌ها با کیفیت بیشتری انتخاب شوند قطعا بازدهی بالاتری خواهید داشت. حتما شما هم تجریه دیدن بنرهای تبلیغاتی در سایت‌های مختلف را داشته‌اید. برای مثال برای خواندن یک مطلب به سایتی مراجعه می‌کنید و بنرهای مختلف تبلیغاتی را در نقاط مختلف متن مشاهده می‌کنید. این بنرها اغلب به صورت عکس و یا اسلایدهای متحرک هستند. موضوع این است که آن‌ها با رنگ‌های درخشان خود توجه خواننده را به خود جلب می‌کنند.

اگر در خیابان‌ها قدم بزنید و یا در حال رانندگی در سطح شهر باشید قطعا با بیلبوردهای رنگارنگ زیادی در سطح شهر برخورد خواهید کرد. برای مثال بسیاری از این بیلبوردها مربوط به سریال‌ها و محصولات مختلف می‌شوند. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید این موضوع تنها به خیابان‌ها و حاشیه بزرگراه‌ها محدود نمی‌شود. فضای مجازی نیز مانند واقعی از روش نصب بنرهای تبلیغاتی در بخش‌های مختلف سایت‌ها استفاده می‌کند تا ضمن استفاده صد در صدی از فضای سایت میزان بازدید از خدمات و محصولات یک شخص یا شرکت را بالا ببرد. این کار می‌تواند باعث افزایش فروش آن محصول بشود.

مزایای تبلیغات بنری در سایت ها

این نوع تبلیغات بسیار ساده و ارزان‌قیمت هستند. وقت زیادی را از کاربران نمی‌گیرند و به سریع‌ترین شکل ممکن نکات مثبت محصول شما را به بیننده‌ها نشان می‌دهند. این تبلیغات برخلاف پاپ آپ‌ها صفحات مزاحم نیستند. بلکه به صورت بنرها در اندازه‌های متفاوت توجه کاربران را به خود جلب می‌کنند. آن‌ها باعث کارآمدی هر چه بیشتر تبلیغات در بستر فضای مجازی می‌شوند.

تبلیغات بنری در سایت ها از مفیدترین و بهترین انواع تبلیغات در گوگل هستند. با همه این‌ها هنگامی که زمان شما برای ارائه کار و خدمات خود کم باشد. پس باید خلاقیت بیشتری داشته باشید تا در همان زمان کم بتوانید نظر کاربران را به خود جلب کنید. یکی از نکات قابل ترجه در نتیجه تبلیغات بنری سایت‌ها انتخاب نوع کلمات، رنگ‌ها و چیدمان اسلایدها است. این موضوع می‌تواند تاثیر زیادی را در ارائه و رشد کسب و کار شما بگذارد. پس از بهترین کلمات برای بیان ویژگی‌های محصول خود استفاده کنید. شما باید از سمت دیگر تلاش کنید که به صورت مختصر و مفید اطلاعات مورد نیاز کاربران را در اختیار آن‌ها قرار دهید. یعنی تا جای ممکن از تصاویر به جای نوشته‌های طولانی و اضافی استفاده کنید.

سخن آخر

انواع تبلیغات در گوگل توانسته‌اند جای خود را در عرصه تبلیغات محکم کنند. روش‌های تبلیغاتی می‌تواند با توجه به محصول یا خدمات شما به شکل‌های مختلفی ارائه بشود. سعی کنید در ویدئوها و بنرهای تبلیغاتی گوگل از کلمات کوتاه کلیدی و اثرگذار استفاده کنید. این موضوع باید به شکلی باشد که مفهوم را به صورت کلی اما کوتاه خلاصه کند و نظر بیننده را به خود جلب کند. از سمت دیگر اگر شما همه این مسیر را درست طی کنید ممکن است نتیجه مورد انتظار خود را نبینید. زیرا پیشرفت کسب و کار شما تا حد معینی به تبلیغات بستگی دارد و پس از آن کیفیت محصولات شما تصمیم نهایی کاربر و مسیر شغلی آینده شما را انتخاب می‌کند.