نکات مهم در تولید محتوا می‌تواند از هر جهتی مورد بررسی و مطالعه قرار بگیرد. اما قبل از این که به این بحث بپردازیم باید با اصول محتوا و انواع نگارش آن آشنا بشویم. صاحبین مشاغل و کسب و کارها برای دیده شدن خدمات و یا محصولات خود به محتوا نیاز دارند.

بسیاری از این افراد تعدادی را برای این کار در نظر می‌گیرند تا بتوانند یک محتوای حرفه‌ای را در مورد محصول خود در اختیار مردم قرار بدهند. این محتوا می‌تواند به صورت فیلم، پادکست یا متن باشد. فرقی نمی‌کند که محتوای شما ویدئویی، صوتی، تصویری یا متنی باشد. موضوعی که مهم است سبک نگارش متناسب با محصول یا خدمات است و این که محتوای تولید شده بتواند به سادگی مفاهیم و مزایای محصول یا خدمات را ارائه بدهد.

هر چیزی که ما از محصول و یا خدمات خود در اختیار کاربر قرار می‌دهیم محتوا محسوب می‌شود. برای مثال اگر شما سایت دارید، رنگ کلیدهای سایت و فونت نوشته‌ها هم به نوعی محتوا محسوب می‌شوند. پس باید در انتخاب آن‌ها دقت کرد.

تولید محتوا چیست؟

به هر چیزی که در ذهن هر شخص وجود داشته باشد و به صورت مادی یا غیر مادی در اختیار افراد دیگر قرار بگیرد؛ به طوری که آن‌ها بتوانند از آن استفاده کنند یا آن را مشاهده کنند محتوا گفته می‌شود. ممکن است گاهی اوقات افراد محتوای خاصی برای ارائه به افراد دیگر نداشته باشند. اما به دلیل مسائل کاری و از این قبیل موضوعات نیاز به تولید محتوا یا یک ایده خاص برای ارائه داشته باشند.

برای این کار باید به جست و جو بپردازند تا محتوای مورد علاقه خود را مشاهده کنند. یا بتوانند موضوعی مشابه آن را از ذهن خود بنویسند یا به شکل‌های دیگری آن را در اختیار بقیه قرار بدهند. این محتوا می‌تواند به روش‌های متنوعی ارائه بشود، به طوری که ما به ازای هر شخص یک روش ارائه متفاوت را برای هر محتوا داریم. به همین دلیل در دنیای امروز که تکنولوژی به سطح بالایی رسیده است ما مطالب متفاوت زیادی را مشاهده می‌کنیم.

نکات مهم در تولید محتوا
نکات مهم در تولید محتوا

انواع روش های تولید محتوا

همانگونه که در پاراگراف‌های بالا گفتیم تولید محتوا می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. یا حتی چیزهایی که شما فکر می‌کنید در دسته محتوا قرار نمی‌گیرند هم می‌توانند محتواهای یک سایت باشند. زیرا آن‌ها شما را به صورت ناخودآگاه به خود جذب می‌کنند یا باعث می‌شوند که شما محصولاتی را خریداری کنید. به ازای هر موضوعی که شما در جهان مشاهده می‌کنید هزار و یک راه برای تولید محتوا وجود دارد. هر کدام از این راه‌ها می‌توانند به نوعی خاص و منحصر به فرد باشند.

اینکه هر فردی که تولید محتوا می‌کند به چه شکل آن کار را انجام دهد هم می‌تواند از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشد. در واقع هر نویسنده روش مخصوص به خود را برای نوشتن هر محتوای متنی دارد. یا هر فردی که کار او ساخت و تولید ویدئو است هم می‌تواند روش‌های متفاوتی برای تولید یک ویدئو با یک موضوع داشته باشد.

آیا روش‌های تولید محتوا یکسان هستند؟

اگر شما به تعدادی از نیروهای تولید محتوای خود یک موضوع واحد را بدهید. و سپس از آن‌ها بخواهید که یک محتوای متنی برای موضوع داده شده واحد بنویسند هم محتوای تولید شده متفاوت خواهد بود. این موضع به این دلیل است که روحیات، تجربه‌ها و نگرش هر فرد نسبت به موضوعات مختلف است. یعنی هر فرد می‌توانند نظرات و تجربیات مختلفی داشته باشند.

اگر قرار بود که همه یک روش واحد را برای تولید محتوا پیش بگیرند در این صورت هرگز یک موتور جست و جویی به نام گوگل شروع به دسته‌بندی و امتیاز دادن به محتوا نمی‌کرد. زیرا همه سایت‌ها محتوای مشابهی داشتند و بی هیچ تفاوتی شروع به کسب و کار می‌کردند. آیا شما چنین فضایی را برای یک محیط کاری می‌توانید تصور کنید؟ محیطی که در آن هر فرد نظر منحصر به فردی نداشته باشد و محتوای جدیدی برای ارائه وجود نداشته باشد. اما خوشبختانه این موضوع امکان‌پذیر نیست. زیرا در فضای مجازی تقریبا هر شخصی می‌تواند نظرات خود را منتشر کند. یا شروع به تولید محتوای به خصوص یا مشابه افراد دیگر کند. بدیهی است که اگر شما یک محتوای مفید و جدید را تولید کنید بینندگان و مخاطبان شما ارزش بیشتری را برای کار شما قائل خواهند بود.

در این متن می‌خواهیم به توضیح و تفسیر نکات مهم در تولید محتوا بپردازیم. با فهمیدن این نکات شما می‌توانید متن‌های منسجم‌تری را بنویسید.

تولید محتوا در کامپیوتر

تولید محتوا می‌تواند در حوزه‌های مختلفی انجام بشود یکی از این حوزه‌ها می‌تواند مسائل سخت افزار و نرم‌افزار باشد. اکثر افراد با دسترسی به تخیل و یک سیستم می‌توانند به سادگی برای انواع کسب و کارها تولید محتوا را انجام بدهند. البته داشتن یک دستگاه مثل لپ تاپ، کامپیوتر و گوشی صرفا برای ذخیر محتوای تولید شده به کار می‌رود. در واقع شما می‌توانید با استفاده از یک کاغذ و یا حتی بدون آن نقشه تولید محتوای خود را ترسیم کنید و آن را ارائه دهید.

بخش بسیار زیادی از تولید محتوا به میزان خلاقیت فکری فرد بازمی‌گردد. اما این خلاقیت فکری و استعداد درونی تنها عنصر برای پیشبرد پروژه و موفقیت نیست. بسیاری از افراد شاید در حالت عادی استعداد چندانی در تولید محتوا نداشته باشند. اما با مطالعه، کسب اطلاعات در زمینه کاری و چنین قبیل مسائلی بتوانند یک تولید محتوای عالی و قابل قبول را در اختیار کارفرمایان یک کسب و کار قرار بدهند.

برنامه‌هایی که می‌توان با استفاده از آن‌ها در لپ‌تاپ و کامپیوتر به تولید محتوا پرداخت بسیار گسترده هستند. برای مثال برای تولید محتوای ویدئویی می‌توان از برنامه‌هایی مثل ادوبی پریمیر پرو و افتر افکت استفاده کرد. برای تولید محتوای متنی برنامه مایکروسافت ورد بهترین گزینه پیش روی شماست. از طرف دیگر برای تولید محتوای تصویری می‌توان از برنامه‌های عکاسی و یا ادیت و ویرایش عکس مثل ادوبی فوتوشاپ کمک گرفت. همین موضوع برای انواع دیگر تولید محتوا نیز صادق است. شما می‌توانید به سادگی نرم‌افزار مورد نیاز خود را بیابید و محتوای جامع و کاملی خلق کنید.

به طور کلی عملیات تولید محتوا قبل از پیاده‌سازی محتوا بر روی نرم‌افزار شروع می‌شود. زیرا یک شخص پیش از نوشتن و یا تولید آن محتوا سیر کلی یک متن، ویدئو و هر محتوای دیگری را در ذهن خود تصور کرده‌‌ است.

طراحی سایت و نکات مهم در تولید محتوا برای سایت

یکی از بیشترین و پرطرفدارترین حوزه‌های تولید محتوا، مربوط به تولید محتوا برای سایت‌ها و صفحات مجازی است. در مورد تولید محتوا در فضای مجازی قواعد کم‌تر سخت‌گیرانه است. اما وقتی بحث به سایت‌ها می‌رسد کمی اصول نگارشی و بهینه‌سازی متن برای موتور جست‌ و جوی گوگل مطرح می‌شود. البته نوشتن متن در فضای مجازی نیز اگر اصول و قواعد در آن رعایت بشود و به الگوریتم‌های حاکم بر هر برنامه در فضای مجازی توجه بشود می‌تواند نتایج چشمگیری را در بر داشته باشد. در مورد سایت‌ها در واقع هر نویسنده باید علاوه بر رعایت نکات نگارشی به نکات سئو در نویسندگی نیز توجه بکند. به عبارتی این توجه کردن به اصول سئو می‌تواند باعث دیده شدن متن یا محتوای شما در فضای مجازی بشود.

در واقع افرادی که صاحب سایت‌های مختلف در فضای مجازی هستند به دنبال استخدام تعدادی نیرو برای تولید محتوا هستند. این افراد کار تولید محتوای سایت را با توجه به نکات سئو انجام می‌دهند و یک یا چند کارشناس ارشد بر کار آن‌ها نظارت خواهد کرد.

اما به طور کلی محتوا تنها به مطالب یک سایت خلاصه نمی‌شود. هر چیزی در سایت مثل رنگ قالب سایت و فونت و اندازه نوشته‌های سایت نیز در واقع جزو محتوای یک سایت هستند.

نکات مهم در تولید محتوا برای سایت
نکات مهم در تولید محتوا برای سایت

اما این موضوع به چه دلیل است؟

احتمالا شما هم تا به امروز گمان می‌کردید که منظور از محتوا در سایت همان صفحه‌های محصول یا توضیحات خدمات یا محصول است و چیز دیگری را شامل نمی‌شود. اما این فرضیه نادرست است، زیرا تنها محتوای متنی یک سایت نیست که شما را جذب می‌کند. بسیاری از ما به جنبه دیگر تولید محتوا که همان تولید محتوای تصویری است توجه نمی‌کنیم. در واقع این نمونه از تولید محتوا به صورت ناخودآگاه بر روی ما اثرگذار خواهد بود.

اگر ما وارد یک سایت شویم که تناسب رنگی مناسبی در قالب آن وجود نداشته باشد شاید از دیدن دوباره آن سایت صرف نظر کنیم. یا حتی موضوع مهم دیگر که باید به آن توجه شود سایز و فونت نوشته‌های یک سایت است. زیرا اگر فونت و سایز استاندارد نباشند و نوشته‌ها به صورت نامناسب در سایت قرار داده شده باشند؛ حتی در صورت مفید بودن محتوای آن سایت هم، بازدیدکنندگان و کاربران سایت ممکن است به محتوا توجهی نکنند. آن‌ها در نهایت ممکن است از سایت خارج شوند. در عصر امروز دیجیتال مارکتینگ و فضای مجازی حرف اول را می‌زند. بنابراین این موضوع یک باخت اساسی برای صاحبان کسب و کار و سایت‌ها خواهد بود.

اصول تولید محتوای متنی از نکات مهم در تولید محتوا

بسیاری از افراد معتقد هستند که تولید محتوا به صورت متنی اصلا اثرگذار نیست. این افراد فکر می‌کنند تنها ویدئوها و تولید محتوا صوتی و تصویری هستند که می‌توان با آن‌ها به نتایج چشمگیری دست یافت. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید باید این نکته را یادآور شویم که خود شما هم در همین لحظه در حال مطالعه یک محتوای متنی هستید. در واقع یک ویدئو هم دارای متن است و باید با تخقیق کلمات کلیدی که بدرستی انجام شده است، مفاهیم را به بیننده منتقل کند. بنابراین این تصور بسیار غلط است که فکر کنید تنها محتوایی که باعث رونق یک کسب و کار می‌شود همان محتوای ویدئویی است. محتوای متنی هم اگر مطابق اصول نوشته بشود و توضیحات جامع و کاملی را درباره خدمات ارائه دهد می‌تواند بسیار موفق‌تر از یک ویدئوی با محتوای خسته‌کننده و نه چندان جذاب برای مخاطبین عمل کند.

به همین دلیل نباید قدرت و وزن کلمات را نادیده گرفت. هنگامی که ما یک تبلیغ از یک محصول یا یک خدمات را می‌بینیم شاید یادمان نباشد که رنگ یا دکوراسیون محیط ویدئوی تبلیغات به چه صورت بود. اما ممکن است پاره‌ای از کلمات یا متن آهنگ آن را به خاطر داشته باشیم. این موضوع احتمالا به دفعات زیاد برای شما هم پیش آمده که موزیک ویدئوی یک آهنگ را به خاطر ندارید. اما به صورت ناخودآگاه و در لحظاتی که انتظار آن را ندارید بخشی از متن آهنگ را با خود مرور می‌کنید. به همین دلیل وزن کلمات و متون بیش از چیزی هستند که ما تصور می‌کنیم. پس نباید دست کم گرفته شوند.

اصول تولید محتوای متنی چیست؟

اما این نوع نگارش از اصول بسیاری برخوردار است که اگر رعایت شوند می‌توانند کسب و کار و محصولات زیادی را نشان دهند. کلید این نوع از تولید محتوا ارتباط برقرار کردن با نیازهای کاربر است. به این صورت که شخص نویسنده باید خود را به جای مشتری بگذارد و سعی کند نیازهای او را فراهم کند.

به طور کلی نویسنده باید سعی کند در اولین قدم مشتری را به سمت خواندن ادامه متن تشویق کند. او باید بتواند نظر مشتری را در مورد محصول یا خدمات مورد ارائه جلب کند. برای این کار شخصی که تولید محتوا را انجام می‌دهد می‌تواند از کلماتی که دارای وزن زیادی هستند استفاده کند. برای مثال انواع صفت‌ها و اعداد. این موضوع باعث ‌می‌شود که خواننده با دیدن اعداد و صفت‌های مثل بهترین و کامل‌ترین به سمت مطالعه بیشتر متن کشیده بشود. با این کار می‌تواند شانس دیده شدن محصول یا خدمات خود را بالا ببرد.

نکات مهم در تولید محتوا تنها به ذهنیت یک نویسنده و ایده‌های او ختم نمی‌شود. سرچ کردن و جست و جو کردن موضوعات مختلف که به نحوی با موضوع ما شباهت دارند هم می‌توانند بسیار کمک‌کننده باشند.

بسیاری از اوقات حتی افرادی که تولید محتوای متنی را به صورت تخصصی انجام می‌دهند هم هیچ محتوایی برای ارائه دادن ندارند. در این مواقع باید مطالب نویسندگان دیگر را مشاهده کنند. و با توجه به آن‌ها یک مقاله بنویسند و نظرات خود را نیز به صورت کلی در بخش‌های میانی آن بگنجانند.

اصول تولید محتوا متنی
اصول تولید محتوا متنی

نکات تولید محتوا در اینستاگرام

اینستاگرام یکی از مهم‌ترین اپلیکیشن‌ها در زمینه تولید محتوای آنلاین است. این محتوا می‌تواند یک محتوای تصویری، ویدئویی، متنی و یا صوتی باشد. به هر حال اینستاگرام توانایی پشتیبانی و به اشتراک گذاری همه این انواع محتوا را دارد. در یکی از مقاله‌های موجود در همین سایت درباره تولید محتوا در اینستاگرام و افزایش سئو اینستاگرام به صورت کلی توضیح داده شده است. ما تمام ریزنکات‌هایی که باید رعایت کنید را در آن مقاله عنوان کرده‌ایم.

اما اگر بخواهیم در اینجا درباره تولید محتوا در اینستاگرام توضیح بدهیم باید به علاوه بر کیفیت محتوای تولید شده به مسائل دیگری هم بپردازیم. ما باید به چیزهایی همچون کپشن، تگ‌ها و حتی ساخت نکات ابتدایی درباره ساخت حساب کاربری به صورت کامل توجه کنیم. شاید در ابتدا هر کدام از این موضوعات در نوع خود کوچک و کم‌ اهمیت به نظر برسند. اما این گونه نیست و همین‌ها از نکات مهم در تولید محتوا محسوب می‌شوند. پس برای پیشبرد کارهای خود و حتی تولید محتوا برای یک کسب و کار باید نکات اولیه و حتی به نظر کوچک را به طور کلی رعایت کرد تا نتیجه مورد نظر را گرفت.

بسیاری از موضوعات همانند مدت زمان ویدئوهای اینستاگرامی نیز موضوع بسیار مهمی محسوب می‌شود. پس در اینستاگرام هم باید به متنی که به عنوان متن مناسب با ویدئو منتشر می‌کنید توجه کنید. از طرفی هم موضوعاتی مثل اصول و قواعد تولید محتوای ویدئویی را رعایت کنید تا محتوای شما از بازدید خوبی برخوردار شود.