کال تو اکشن چیست و شما را یاد چه چیزی می اندازد؟ به تمام زمان هایی که برای موارد مختلف در زندگی خود ثبت نام کرده اید فکر کنید. حتما شما هم گوگل کروم یا مرورگر محبوب فایرفاکس را دانلود کرده اید. شاید حتی در کلاس ها و رویدادهای آنلاین شرکت کرده باشید. هر یک از این ثبت‌نام‌ها احتمالاً نتیجه یک فراخوان برای اقدام مؤثر کال تو اکشن ( CTA ) است.

در مورد آن فکر کنید:

اگر جذب طراحی CTA ها نمی‌شدید، یا در فرآیند ثبت‌نام خود به این شیوه راهنمایی نمی‌شدید، احتمالاً تا به امروز از برنامه‌ها و وب‌سایت‌های بسیار کمتری نسبت به الان استفاده می‌کردید.

پس بدون شک این واقعا مهم است که بازدیدکنندگان خود را در فرآیند خرید با استفاده از CTA های استراتژیک راهنمایی کنید.

فراخوان عمل CTA

کال تو اکشن دقیقا چیست؟

فراخوان برای اقدام یا کال تو اکشن (CTA) یک اصطلاح بازاریابی برای هر طرحی است که باعث پاسخ فوری یا تشویق به فروش فوری می شود. CTA اغلب به استفاده از کلمات یا عباراتی اشاره دارد که می توانند در اسکریپت های فروش، پیام های تبلیغاتی یا صفحات وب گنجانده شوند، که مخاطب را مجبور می کند به روشی خاص عمل کند.

به بیان بهتر فراخوان برای اقدام (CTA) یک درخواست در یک وب سایت است که به کاربر می‌گوید اقدامات مشخصی را انجام دهد. یک فراخوان معمولاً به عنوان یک دستور یا عبارت عملی مانند «ثبت‌نام» یا «اکنون خرید» نوشته می‌شود و عموماً به شکل یک دکمه یا لینک است.

در بازاریابی دیجیتال، این عمل می تواند به شکل متن روی یک دکمه (یک دکمه CTA) یا یک پیوند وب باشد. در کمپین های ایمیلی، CTA ها اغلب پیوندهایی به یک صفحه وب هستند که کاربر می تواند اقدامات بیشتری را انجام دهد.

CTA در بازاریابی چیست؟

کال تو اکشن ها در بازاریابی به هم وابسته اند، زیرا مخاطبان شما را تشویق می کنند تا در یک کمپین بازاریابی اقدامی که شما میخواهید، انجام دهند.

در نهایت، هدف هر کمپین بازاریابی این است که مخاطبان شما را در مسیر و فرآیند خرید راهنمایی کند تا در نهایت به خرید منجر شود.

اهداف مختلف در کال تو اکشن

با این حال، هر کمپین بازاریابی ممکن است اقدام متفاوتی برای مخاطبان داشته باشد زیرا چندین تاکتیک وجود دارد که می‌توانید برای هدایت مخاطبان خود در فرآیند خریدشان استفاده کنید.

انواع CTAهای بالا همگی هدف مشخصی را دنبال می کنند، اما به خاطر داشته باشید که نحوه بیانی که استفاده می کنند می تواند متفاوت باشد. امروزه، بازاریابان در همه جا، برخی از چرخش‌های خلاقانه را در فراخوان‌های خود به عمل آورده‌اند تا سرنخ‌هایی را ایجاد کنند که کسب‌وکارشان به آن وابسته است.

برای کمک به شما در تشخیص اینکه چه چیزی مؤثر است و چه چیزی مؤثر نیست، نمونه هایی از CTAهایی را فهرست کرده ایم که کاملاً تکان دهنده هستند. این نمونه های کال تو اکشن به سه دسته تقسیم می شوند:

 • CTA های ساده و موثر
 • CTA با عبارات فراخوان عالی
 • CTA هایی که چندین دکمه را در یک صفحه به صورت متعادل قرار می گیرند.

چرا کال تو اکشن مهم است؟

کال تو اکشن یک عنصر کلیدی در یک صفحه وب است که به عنوان یک تابلوی راهنما عمل می کند که به کاربر اجازه می دهد بداند چه کاری باید انجام دهد. بدون یک CTA واضح، کاربر ممکن است مراحل بعدی را برای خرید یک محصول یا ثبت نام در خبرنامه نداند و احتمالاً بدون انجام خرید خود سایت را ترک می کند.

بنابراین دعوت به اقدام برای مشتریان بالقوه روشن می کند که کدام اقدام بعدی را انجام دهند و به رفع اصطکاک در انتقال کاربر به سمت پایین قیف فروش کمک می کند. همچنین در کال تو اکشن میتوان در صورتی که چندین گزینه دلخواه برای کاربر وجود داشته باشد، از چندین CTA مختلف می‌توانداستفاده شود.

به عنوان مثال، اگر خواننده ای در یک مقاله وبلاگ قرار گیرد و هیچ فراخوان روشنی برای اقدام بخصوصی در پایین پست وجود نداشته باشد، احتمالاً آن خواننده بدون انجام هیچ کار دیگری سایت را ترک خواهد کرد. با این حال، اگر یک CTA در پایین پست وجود داشته باشد که از آنها بخواهد مقالات بیشتری بخوانند یا برای یک خبرنامه ایمیل ثبت نام کنند، این کار می تواند آنها را تشویق کند که به تعامل با سایت ادامه دهند.

نمونه هایی از فراخوان برای اقدام

تماس برای اقدام را می توان به هر درخواست یا درخواستی که شما از یک کاربر در سایت دارید، اشاره کرد. بنابراین یک CTA بسته به زمینه می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. یک فراخوان برای اقدام می تواند یک بیانیه پایانی در یک پست وبلاگ، یک خط در یک ایمیل یا یک دکمه CTA در یک وب سایت باشد.

در زیر چند نمونه از انواع کپی دکمه CTA که ممکن است در بازاریابی از آن استفاده کنید آورده شده است:

انواع مختلف CTA چیست؟

نوع CTA توضیحات
ثبت نامممکن است از مخاطبان دعوت شود تا برای یک دوره آزمایشی رایگان، یک دوره آنلاین، یک رویداد در آینده یا حتی یک محصول نرم افزاری ثبت نام کنند.
اشتراک یا عضویتاین CTA شخص را متعهد به خرید نمی کند. بلکه آنها را به دریافت به روز رسانی از شرکت دعوت می کند. CTAهای «اشتراک» برای وبلاگ‌های شرکتی رایج هستند، که آن کسب‌وکار به دنبال جذب خوانندگان برای مطالب آن هاست.
رایگان امتحان کنیدCTAهای این نوع به افراد اجازه می‌دهد قبل از تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا محصول ارزش هزینه‌های آن را دارد، یک محصول را با محدودیت زمانی یا دسترسی به کاربر نمایش دهند.
شروع کنید یا امتحان کنیداین CTA می تواند رفتارهای مختلفی را برای یک شرکت ایجاد کند، از یک آزمایش رایگان تا یک تجربه واقعیت مجازی.
بیشتر بدانیدگاهی اوقات، تنها چیزی که می خواهید این است که به مشتریان بالقوه خود کمی اطلاعات بیشتری بدهید تا آنها برای خرید چیزی آماده شوند. این CTA برای همین است.  
به ما بپیوندآیا شما یک انجمن آنلاین را مدیریت می کنید؟ آیا محصول شما بر اساس همکاری بین کاربران ساخته شده است؟ CTA “به ما بپیوندید” در این جا کاربرد دارد.  

چند نمونه کال تو اکشن بیشتر معمولاً ممکن است در یک وبلاگ مشاهده کنید:

 • مقالات بیشتر را بخوانید
 • برای دریافت خبرنامه ما ثبت نام کنید
 • از اسپانسر ما حمایت کنید
 • در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

برای یک شرکت B2B، دکمه‌های فراخوان می‌توانند دارای متنی مانند موارد زیر باشد:

— شروع کنید

— ثبت نام

— امتحان رایگان

— با واحد فروش تماس بگیرید

یک فراخوان موثر به وضوح نشان می‌دهد که کاربر هنگام کلیک کردن روی دکمه یا انجام اقدام بعدی، چه انتظاراتی را می‌تواند داشته باشد، که دقت به این موضوع می‌تواند نرخ کلیک را بهبود بخشد.

در مقالی دیگر توجه کنید که در یک سایت تجارت الکترونیک، CTAها ممکن است بیشتر از نظر تجاری متمرکز شوند:

— به سبد خرید اضافه کنید

— بررسی و مقایسه

— هم اکنون خریداری کنید

— به لیست علاقه مندی ها اضافه کنید

در هر مورد، CTAهای موجود در صفحه به کاربر می‌گویند که برای ادامه تعامل با سایت و حرکت بیشتر در قیف تبدیل، چه اقدامی بهتر است انجام دهد.

چگونه می توان کال تو اکشن قانع کننده ای برای تعامل با کاربر ایجاد کرد

بازاریابان از تعدادی استراتژی برای ایجاد CTAهای موثر استفاده می کنند. در زیر لیستی از برخی از این موارد رایج آورده شده است:

طراحی خوب: بهترین فراخوان ها فراخوان هایی هستند که توجه کاربر را به خود جلب می‌کنند، بنابراین رنگ دکمه روشن که با رنگ صفحه یا ایمیل متضاد باشد، یک استراتژی موثر است.

قابلیت دیده شدن بالا: از آنجایی که فراخوانی برای اقدام باید قابل توجه ترین چیز در صفحه باشد، اندازه فونت باید به اندازه ای بزرگ باشد که جلب توجه کند.

شفافیت: بیان یک مزیت واضح که کاربر پس از تکمیل فرآیند متوجه آن میشود و یا آنرا به دست می آورد، راهی موثر برای کلیک کردن آنهاست.

اهمیت متن کال تو اکشن: یک فراخوان، همانطور که از نامش پیداست، برای وادار کردن کاربر به اقدام طراحی شده است، بنابراین یک CTA موثر باید از کلمات عملی مانند «کشف»، «بیشتر بیاموزید» و «اکنون خرید کنید» استفاده کند.

کوتاه در طول: یک فراخوان خوب باید یک عبارت کوتاه باشد، نه یک جمله. اکثر آنها بیش از پنج تا هفت کلمه نیستند.

احساس فوریت: کاربران به راحتی در اینترنت حواسشان پرت می شود، بنابراین یک حس فوری فوری مانند پیشنهاد زمان محدود می تواند به کاربران کمک کند تا به جای به تعویق انداختن اقدام، فوراً اقدام کنند.

مزایای کال تو اکشن

کال تو اکشن برای هر کسب و کاری که به دنبال تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل است ضروری است. به عنوان یک کسب‌وکار، هرگز نمی‌توانید فرض کنید که مشتریان بالقوه از مسیر فروشی که پیش‌بینی کرده‌اید یا می‌خواهید دنبال کنند، پیروی ‌کنند. داشتن یک دکمه تماس به هدایت مشتری بالقوه از طریق قیف فروش کمک می‌کند و با صریح بودن و گفتن آنچه می‌خواهید انجام دهند، تجربیات کاربری آنها را افزایش می‌دهد.

فراخوان برای اقدام بیانیه ای است که برای دریافت پاسخ فوری از طرف شخصی که آن را می خواند یا می شنود طراحی شده است.

در Call to Action از افعال کنشی استفاده کنید

CTAهابه بهبود تجربه کاربر کمک می‌کند و آنها را از طریق قیف فروش منتقل می کند.CTA

آنها در تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل ضروری هستند.

نحوه استفاده از تست A/B برای تست CTA

هر مخاطبی به فراخوان‌های مختلف واکنش متفاوتی نشان می‌دهد. البته هیچ تضمینی هم وجود ندارد که یک دعوت به اقدام از نمونه دیگری بهتر عمل کند.

بازاریابی دیجیتال از بازخورد تحلیلی برای تنظیم ظاهر و فراوانی CTAها استفاده می کند. رسانه‌های چاپی و دیگر رسانه‌های سنتی فاقد مکانیسم‌های بازخوردی هستند اما هنوز هم مخاطبانی وجود دارند که می‌توان با استفاده از این کانال‌های سنتی به آنها دسترسی پیدا کرد. تبلیغات چه به صورت دیجیتال باشد و چه به صورت سنتی، تبدیل مخاطب به مشتری در صورتی که یک تبلیغ فاقد یک CTA واضح باشد، دشوار است.

موفقیت کلی یک فراخوان را می‌توان از طریق فرمول نرخ تبدیل اندازه‌گیری کرد که تعداد کلیک‌ها تقسیم بر تعداد نمایش‌ها یا دفعات مشاهده CTA را محاسبه می‌کند.

تبلیغ‌کنندگان دریافته‌اند که داده‌های CTA یک فرصت عالی برای تست A/B است که اثربخشی روش‌های بازاریابی را آزمایش می‌کند. همانطور که اشاره شد، جمله بندی و ظاهر برای تبدیل مشتریان اهمیت دارد. کاربرانی که از اصطلاح «آزمایش رایگان» دوری می‌کنند، گاهی اوقات واکنش متفاوتی نسبت به «امتحان کنید» یا «اکنون دسترسی داشته باشید» نشان می‌دهند. به ویژه در بازاریابی دیجیتال، امکان اجرای آزمایش‌ها در زمان واقعی وجود دارد و با وارد شدن داده‌های مربوط به نرخ کلیک، میتوانید متناسب با رفتار کاربران در CTA خود تغییراتی ایجاد کنید.

برای آزمایش اثربخشی فراخوان های مختلف در وب سایت یا صفحه فرود خود، می توانید از یک پلت فرم تست A/B مانند Optimizely یا A/B تست گوگل استفاده کنید. این کار هرگونه حدس و گمان را از بین می برد و اطلاعات مبتنی بر داده را در اختیار شما قرار می دهد که به شما کمک می کند CTA را با بالاترین نرخ تبدیل بهینه کنید.

بهترین نمونه های فراخوان در سال 2022

 1. HubSpot
بهترین نمونه های کال تو اکشن
نمونه های کال تو اکشن

یکی از مزایای استفاده از HubSpot منابع رایگانی است که آنها ارائه می دهند. این CTA در مقاله ای که در مورد هوش بازاریابی نوشته شده است، یافت شد و نشان می دهد که چگونه یک CTA مناسب می تواند تجربه کاربر را بهبود بخشد.

این کال تو اکشن ساده است و در اواسط مقاله آمده است، نه تنها خوانندگان را ترغیب می کند که «اکنون دانلود کنند» بلکه منبع مفید و رایگانی را ارائه می دهد.

چرا این CTA کار می کند؟

این کال تو اکشن یک منبع رایگان ارائه می دهد که مستقیماً با موضوع مقاله ای که در آن ظاهر شده، مرتبط است. خوانندگان می توانند مقاله را به پایان برسانند و سپس راهنما را با الگوها دانلود کنند تا شروع به ساخت کیت بازاریابی خودشان کنند.

 • Budgetnista

Budgetnista که توسط مربی مالی شخصی و نویسنده، تیفانی آلیچه، اداره می شود، یک فروشگاه برای امور مالی شخصی است. او علاوه بر ارائه محتواهای جذاب برای مخاطبانش، در ایجاد CTA های دعوت کننده نیز مهارت دارد.

او به جای اینکه صرفاً برای تبلیغ خبرنامه خود یک CTA ثبت نام قرار دهد، از زبانی استفاده می کند که خواننده را ترغیب به کلیک کردن می کند. “ثبت نام برای جوایز هفتگی” بسیار جالب تر از “ثبت نام در خبرنامه من” به نظر می رسد. چه کسی چیزهای خوب هفتگی را نمی خواهد؟

چرا این CTA کار می کند؟

استفاده دوستانه و خلاقانه از زبان، بازدیدکنندگان را تشویق می کند تا اقدام مورد نظر را انجام دهند. همچنین شخصیت آلیچه را منعکس می کند، که شخصیت متاثر کننده خوبی دارد و به شخصی سازی تعامل

کمک می کند.

 • Glossier

برند زیبایی Glossier تصاویر واقعی از زنان با انواع پوست را به نمایش می گذارد. این وب سایت از لحاظ طراحی بسیار تمیزاست و با فضای سفید زیادی که بکار گرفته است، عکس مدل ها و آرایش ها را برجسته تر می کند.

CTA استفاده شده در این سایت یک باکس است که وقتی شروع به اسکرول کردن سایت می کنید ظاهر می شود. در حالی که بسیاری از کال تو اکشن های معمول بلافاصله پس از باز کردن سایت ها ظاهر می‌شوند.

زبانی که Glossier انتخاب می‌کند باعث می‌شود که بخواهید به آن ادامه دهید. “بیا این محصول رو به صندوق ورودی (inbox) خودت انتقال بده ” روشی هوشمندانه برای درخواست از مردم برای ثبت نام در خبرنامه شما است. اگر قصد پیوستن به آن را ندارید، کافی است روی «من عضو هستم» کلیک کنید و کارتان تمام شد.

چرا این CTA کار می کند؟

مانند Budgetnista، Glossier از عبارات هوشمندانه استفاده می کند که باعث می شود نام تجاری مرتبط تر شود و مردم را به اقدام ترغیب کند. تصویر یک مدل با آرایش براق‌تر و تصاویر نیز به جذاب‌تر کردن این CTA کمک می‌کند.

 • 310 creative

آژانس رشد فروش، 310 Creative قصد دارد به شرکت‌های B2B کمک کند تا مسیر خرید را برای افزایش فروش، مقیاس‌بندی و اصلاح کنند. با علم به اینکه بازدیدکنندگان سایت ممکن است کاملاً ندانند به چه خدمات خاصی نیاز دارند، 310 Creative از CTA استفاده می کند که تا حد زیادی سردرگمی را برطرف کند.

CTA استفاده شده در این سایت، از بازدیدکنندگان می‌خواهد تا ابتدا یک ارزیابی رایگان را رزرو کنند. پس از آن راه حل شفافی به آنها ارائه می دهد در مورد اینکه چرا کسب‌وکارشان نمی تواند در دراز مدت دوام بیاورد و در مورد اینکه چه عللی میتواند داشته باشد، به آنها مشاوره میدهد.

چرا این CTA کار می کند؟

این CTA نه تنها با بیان صریح رایگان بودن خدمات، موانع را برطرف می کند، بلکه نشان دهنده همدلی با بازدیدکننده است. با تشریح موضوعی که به دنبال آن «اگر برای شما هم پیش آمده است، با ما در ارتباط باشید»، نشان می‌دهد که 310 Creative اینجاست تا به شما کمک کند و ناامیدی کاربر را درک می کند.